Dzisiaj jest czw paź 23, 2014 4:58 am

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość

Jakie muszę ponieść opłaty po zakupie samochodu w Norwegii?
Ile wyniesie ubezpieczenie samochodu np. passata 96r , 19tdi?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Pochwał: 1
Musisz go przerejestrowac na siebie i ubezpieczyc
Jezeli kupisz samochod z 1996 lub starszy bez wzgledu na marke cena przerejestrowania wyniesie 1484 korony. Jezeli kupisz nowszy od 1997 w gore roku cena przerejestrowania zalezy od rocznika i wagi samochodu. Przerejestrowanie to po norwesku omregistreringsavgift, a konkretnie to sa oplaty za przerejestrowanie.
Co roku trzeba placic podatek drogowy aarsavgift. Za benzyniaka placi sie 2660 za disla 3000. Dostaje sie nalepki. ktora przylepia sie na tablice rejestracyjne z tylu i z przodu.
Ubezpieczenie to juz inna sprawa. Jezeli miales auto w polsce idz do ubezpieczalni i popros o pismo w ktorym ci napisza ile lat masz auto i jezdzisz bezwypadkowo, przetlumacz i pokaz tu w firmie ubezpieczeniowej a dostaniesz znizki.
Chyba nikt nie jest w stanie napisac ile wynosi ubezpieczenie to zalezy od zbyt wielu rzeczy czyli rodzaju samochodu, czy stoi w garazu, czy ma alarm,kto nim jezdzi oprocz ciebie itd..

Awatar użytkownika

Jak kupuje sie auto to na np. http://www.finn.no stoi ze aarsavgift -inkludert to znaczy ze podatek drogowy jest zaplacony jak stoi ze ikke- inkludert znaczy ze kupujac auto musisz doliczyc koszty podatku drogowego. Podatek drogowy trzeba zaplacic kazdego roku do konca marca.

KARRRAMBA napisał(a):
................................ Podatek drogowy trzeba zaplacic kazdego roku do konca marca.

Kupiłem auto w styczniu tego roku,wszstkie dokumenty są wystawione na adres tu w Norge,dokumentacja z firmy ubezpieczającej już w komplecie dotarła.
Pytanie - czy giro na podatek też przyślą na ten adres?,oraz czy informacja o dacie kontroli pojazdu również dojdzie przed czasem czy też mam sam się gdzieś zgłosić/sprzedający poinformował mnie tylko ,iż przegląd samochodu mija w tym roku ,bo samochód jest z 1996.
Papiery kupna -sprzedaży mam legalne,opłaty rejestracjne dokonane, dowód rejestracyjny też już mam kompletny,pytam się dlatego bo nie umię czytać po norwesku a z komunikacją poza pracą tzn.w urzędach też ni w ząb.

Awatar użytkownika

Norwegia jest skomputeryzowana i oni wiedza gdzie mieszkasz (jezeli nie przeprowadzasz sie codziennie) i przysla Ci do domu giro. Czasami jest tak, ze podatek drogowy zostal juz zaplacony i wtedy mozesz sie np. umowic ze osoba sprzedala Ci auto przysle naklejki na Twoj adres. Chociaz jezeli kupiles w styczniu auto poprzedni wlasciciel raczej na pewno nie zdazyl zaplacic podatku.
Jak kupuje sie auto to na np. http://www.finn.no stoi ze aarsavgift -inkludert to znaczy ze podatek drogowy jest zaplacony jak stoi ze ikke- inkludert znaczy ze kupujac auto musisz doliczyc koszty podatku drogowego.

EU kontroll -tak sie nazywa przeglad techniczny samochodu
1 wejdz na strone http://www.naf.no, po lewej stronie na tej stronie jest zielony prostokat w ktorym pisze tid for eu-kontroll?
2 po kliknieciu na zielony prostokat na srodku strony ma byc Registreringsnr.
(f.eks. AA12345) (po polsku numer rejestracyjny) a z prawej strony zolta rubryka tam wpisz numer rejestracyjny samochodu i kliknij na neste czyli nastepnie i wyskocza dane o Twoim aucie
3 wazne jest np.forste gang reg. i Norge i data czyli kiedy Twoj samochod zostal pierwszy raz zarejestrowany w Norge
4 Kontrollperiode czyli okres kontroli i tam sa podane dwie daty , wazna jest druga bo ona wyznacz termin do ktorego masz miec papiery na to ze nowy przeglad sie odbyl i auto jest sprawne

Z tego co wiem nowe auta maja przeglady co 4 lata starsze co 2 lata. Idziesz do warsztatu na przeglad byle jakiego byle mial uprawnienia do tego. Znajomy norweg poleca NAF ze wzgledu na to ze warsztaty moga chciec wymieniac duzo rzeczy w aucie by zarobic ,a NAF ponoc sprawdza tylko to co niezbedne i mowi co trzeba ewentualnie naprawic, wymienic. Po usunieciu usterek zamawiasz druga kontrol i oni znowu sprawdzaj aauto i uznaja ze auto jest sprawne lub nie. Z tego co slyszalem kosztuje to 500 koron za wizyte.

KARRRAMBA napisał(a):
Norwegia jest skomputeryzowana i ....................................................................
:ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

Pozytywny SZOK .

TO działa, naprawdę działa

DZIĘKUJĘ

A mógłbyś mi przetłumaczyć pozycję -5-

To znaczy: co tam konkretnie pisze, bo rozumię że chodzi o opłaty za przegląd,i to jest ok.bo już zgłosiłem datę i godzinę do stawienia się na przegląd,jednak są dwie podane kwoty i tego nie łapię

Bestill EU-kontroll
Kontaktinformasjon

--------------------------------------------------------------------------------

Pris for NAF-medlemmer: kr 515,00
Pris for ikke-medlemmer: kr 565,00

Jeg er NAF-medlem

Jeg ønsker å bli NAF-medlem

Jeg er ikke NAF-medlem

Medlemsnummer (*)
(medlemsnummer uten "0" først)

Fødselsdato (*)

--------------------------------------------------------------------------------

NAF Alarmsentral (24 timer i døgnet) | Medlemsinformasjon | Bestilling av tester og EU-kontroll
Tlf. 08505 | Tlf fra utlandet +47 926 08505 | Kontaktskjema

Nullstill D

Dagen før Down
Dagen etter Up
Måneden før Pagedown
Måneden etter Pageup
Året før End
Året etter Home

Nieudolnie ale jednak udało mi się skopiować ten nr.5 o co tu chodzi?

Tak wogóle to nic z tej strony nie łapię :strach:

Awatar użytkownika

Ja nie mialem jeszcze EU kontroli ani nie zamawialem przez internet ale sprobuje przetlumaczyc

Bestill EU-kontroll - zamow eu przeglad
Kontaktinformasjon - informacje do kontaktu
Pris for NAF-medlemmer: kr 515,00 - cena dla czlonkow Naf 515 kr
Pris for ikke-medlemmer: kr 565,00 - cena dla osob nie bedacych czlonkami Naf
Jeg er NAF-medlem - ja jestem czlonkiem Naf
Jeg ønsker å bli NAF-medlem - ja zycze sobie byc czlonkiem Naf
Jeg er ikke NAF-medlem - ja nie jestem czlonkiem Naf
Medlemsnummer - numer czlonkowski
(medlemsnummer uten "0" først) - numer czlonka bez zera najpierw
Fødselsdato - data urodzenia
hent opplysninger - odbierz informacje

przetlumaczylem, moze nie perfekcyjnie gramatycznie ale sens jest, jak ktos umie lepiej to prosze poprawic
jak napisalem nigdy jeszcze nie zamawialem eu kontroli a tym bardziej przez internet
moze lepiej przedzwonic lub podjechac do naf jak jest blisko i spytac
kan jeg bestille eu kontroll? - moge zamowic eu kontrol?
mozna poprosic by nam zapisali date - kan du skrive til meg times tid dag og klokka
den passer ikke - ten nie pasuje
ja, takk den passer - tak dziekuje ten pasuje
hade bra - do widzenia

na wszelki wypadek wrzuce to do kacika dla tlumaczy moze ktos cos skoryguje

Dziękuję za pozytywne chęci w przetłumaczeniu części tego tekstu,ze str.5.
Określenie daty oraz godziny przeglądu występuje na str. -4-.
Są tu określone dni miesiąca ,do wyboru oraz godziny samego przeglądu.
Bardzo przejżysta forma rejestracji o ile zna się język.
Jednak przy czynnej pomocy uczynnych forumowiczów,kłopoty ze zrozumieniem tekstu powoli zanikają.

I CHWAŁA TŁUMACZOM ZA TEN WYSIŁEK

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ]