Wino właśnej produkcji a przepisy...

Potrawy norweskie i nie tylko. Przepisy Forumowiczów. Produkty spożywcze, diety.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
sathaniel
Kontaktowanie:

Wino właśnej produkcji a przepisy...

Postautor: sathaniel » czw mar 04, 2010 9:15 am

Witam gorąco. Czy orientuje się ktoś może, jak wygląda w świetle przepisów temat domowej produkcji trunków?? W Polsce mam małą winnicę i produkuję dla całej mojej licznej rodziny wino :D Piwem z własnej produkcji też nie pogardze. Nie robię tego z racji oszczędności (gdyż to więcej kosztuje niż wino ze sklepu :) ) tylko z racji jakości i przyjemności. Czy Norge reguluje w jakiś sposób domową produkcję trunków? Nie chciałbym mieć na pieńku z prawem z racji hobby :)

Awatar użytkownika
sara007

Re: Wino właśnej produkcji a przepisy...

Postautor: sara007 » czw mar 04, 2010 11:33 am

Nie wiem ale nie powinno byc z tym problemow . Ja tez mam zamiar pierwszy raz zrobic latem jakies mniamniusne winko ale nie znam przepisow i niebardzo wiem jak sie do tego zabrac.... :strach: aaaaaale chce zrobic naprawde jakies przepyszne do delektowania sie a nie do piciia litrami. :mrgreen: tez trzeba by bylo miec przepis i tu dostepne produkty :)

Awatar użytkownika
Nemo

Postautor: Nemo » czw mar 04, 2010 12:45 pm

Dla wlasnej produkcji mozesz robic wino i piwo bez problemu. Sa nawet specialne sklepy, gdzie kupujesz potrzebne skladniki. Wlewasz to wszystko do butli mieszasz i po odpowiednim czasie masz wino. Polecam jak najbardziej.
W tych samych sklepach mozesz rowniez pozyczyc za darmo przyrzad do korkowania, kupic naklejki i wszysko co jest potrzebne do produkji, korkowania, itp.
The best way to get a puppy is to beg for a baby brother, and they'll settle for puppy every time.

gabriel

Postautor: gabriel » czw mar 04, 2010 2:16 pm

Tu w Norge jak mieszkasz w samodzielnym gospodarstwie lub domu jednorodzinnym wolno stojącym...nie szeregowiec...
To nawet można legalnie pędzić alkohol do 60%... tzw.bimber... na własne potrzeby...nie można go natomiast odsprzedawać...
NIC TO !!! , MOJE ŻYCIE I TAK , TOCZY SIĘ DALEJ , Pozdrawiam ... GABRIEL .

Awatar użytkownika
sathaniel
Kontaktowanie:

Postautor: sathaniel » czw mar 04, 2010 3:10 pm

To mnie uspokoiliście. Jak ktoś będzie potrzebował rad odnośnie produkcji wina, albo nie wie od czego zacząć - pisać śmiało. W zasadzie można zrobić naprawdę niezłe wino (poza ciężkim burgundem który osobiście ubóstwiam) w winogron takich z marketu, tylko trzeba je odpowiednio przygotować. Tak że w razie problemu pisać śmiało to pomogę :D

Awatar użytkownika
sathaniel
Kontaktowanie:

Postautor: sathaniel » czw mar 25, 2010 8:34 am

gabriel pisze:Tu w Norge jak mieszkasz w samodzielnym gospodarstwie lub domu jednorodzinnym wolno stojącym...nie szeregowiec...
To nawet można legalnie pędzić alkohol do 60%... tzw.bimber... na własne potrzeby...nie można go natomiast odsprzedawać...

Wczoraj dowiedziałem się że nawet przy zakupie więcej niż 10 kg cukru można mieć kontrolę policji w domu z podejrzeniem nielegalnej produkcji alkoholu. Wie ktoś może, czy to prawda??

Awatar użytkownika
Nemo

Postautor: Nemo » czw mar 25, 2010 8:44 am

W domu mozesz robic wino i piwo do wlasnej konsumpcji. Destlacja alkoholu (wodki) jest zabroniona.
Jak mozesz uzyskac wino o 60% to nie mam pojecia. Nigdy poza tym o tym prawie nie slyszalam.

Czasami na finn.no mozna znalesc pomyslowe ogloszenia o sprzedazy aparatow do destylacji wlasnej wody do akumulatorow. Oczywiscie wszyscy wiedza co sie za tym kryje :)
The best way to get a puppy is to beg for a baby brother, and they'll settle for puppy every time.

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011
Pochwał: 1

Postautor: 2ale2 » czw mar 25, 2010 8:59 pm

sathaniel pisze:
gabriel pisze:Tu w Norge jak mieszkasz w samodzielnym gospodarstwie lub domu jednorodzinnym wolno stojącym...nie szeregowiec...

Wczoraj dowiedziałem się że nawet przy zakupie więcej niż 10 kg cukru można mieć kontrolę policji w domu z podejrzeniem nielegalnej produkcji alkoholu. Wie ktoś może, czy to prawda??

Paola ci powiedziala :lol: :wink:
forum norwegia
....bezmyślność zabija, innych...

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

Awatar użytkownika
Nemo

Postautor: Nemo » pt mar 26, 2010 12:27 pm

Duzo wypowiedzi Paoli jest przesadzonych. Nikogo to nie obchodzi, ze kupisz 10 kg cukru czy nawet 20. Jezeli natomiast bedziesz taka ilosc kupowal codziennie to faktycznie ktos sie w koncu zainteresuje.

fullcasco
NICK 2011
Kontaktowanie:

Postautor: fullcasco » ndz maja 02, 2010 11:05 am

a macie namiary na te sklepu
piwa bym sobie nawazyl
Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,lecz przez to, kim jest,nie przez to co ma,lecz przez to,czym DZIELI się z innymi.

gabriel

Postautor: gabriel » ndz maja 02, 2010 1:34 pm

fullcasco pisze:a macie namiary na te sklepu
piwa bym sobie nawazyl

Na przykład w Europrisie....jest regał z potrzebnymi przyrządami do ważenia piwa oraz do produkcji wina ...od A do Z .
W każdym bądź razie w Mojej wiosce tak jest ....
NIC TO !!! , MOJE ŻYCIE I TAK , TOCZY SIĘ DALEJ , Pozdrawiam ... GABRIEL .

Awatar użytkownika
BarneyG
Admin
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: BarneyG » śr maja 12, 2010 2:49 pm

sathaniel pisze:
gabriel pisze:Wczoraj dowiedziałem się że nawet przy zakupie więcej niż 10 kg cukru można mieć kontrolę policji w domu z podejrzeniem nielegalnej produkcji alkoholu. Wie ktoś może, czy to prawda??

Pedzenie bimbru jest nielegalne, ale kupno i posiadanie aparatury destylacyjne jest 100% legalne.
Domowa produkcja wina czy piwa tez legalna.
(moge rzucic konkretnymi paragrafami, ale dopiero wieczorem)

Odradzam jednak kupowac 30kr cukru i 2-3 zgrzewki drozdzy w tej samej kasie :wink: :mrgreen: :lol:
Polak gorszego sortu

Wróć do „KULINARIA”