NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

zakupy w szwecji??

Potrawy norweskie i nie tylko. Przepisy Forumowiczów. Produkty spożywcze, diety.

Moderator: Moderatorzy

romanhoks

Re: zakupy w szwecji??

Postautor: romanhoks » sob kwie 02, 2016 2:57 pm

Nie tylko ze Szwecji. :mrgreen:

zwrotnik

Postautor: zwrotnik » sob kwie 02, 2016 2:59 pm

romanhoks pisze:Nie tylko ze Szwecji. :mrgreen:

A z Norwegii?

:roll:

romanhoks

Postautor: romanhoks » sob kwie 02, 2016 7:19 pm

Z tego co wiem to z zadnego panstwa. Jak cie zlapia ze masz to nie wjedziesz do tego kraju.O wyrzuceniu do smieci przy celniku zapomnij. Po prostu cie zawroca albo podsumuja w najgorszym przypadku.Kumpla dopadli raz Niemcy z malym workiem w Kostrzyniu ,Dunczycy jak zjezdzal z promu i szarpal sie tez ze Szwedami.Od nich oberwal po kieszeni za nie znajomosc przepisow.Napewno znajac jego sie sprzeczal.

zwrotnik

Postautor: zwrotnik » sob kwie 02, 2016 8:09 pm

Ha, ale to właśnie dlatego jest taka pszebitka na frytkach na Karl Johan.
A im bliżej pałacu króla się podejdzie z frytkami, tym lepsiejsza pszebitka.
A pod samym pałacem to już najlepsiejsza.
Z tym że tam to się trudno dostać.
Mają swoich, ze swoimi kartoflami. Takie czerwone z niebieskimi krzyżami muszom być kartofle..

Awatar użytkownika
fly
Kontaktowanie:

Postautor: fly » sob kwie 02, 2016 10:31 pm

No to każdy powiedział co mu się wydawało że wiedział...a prawda wygląda inaczej. Oczywiście że można wwieźć ziemniaki do Norwegii, trzeba tylko spelnić określone warunki przepisów celnych dotyczące exportu/importu powyższej rośliny. Odnosząc się do sprzedaży frytek na Karl Johans Gate przez pryzmat opłacalności zakupów w Szwecji-słabo, ponieważ po zakupie ziemniaków w Szwecji trzeba zadbać o odpowiednią dokumentację sanitarno/epidemiologiczną, dostać tzw. paszport, ponieważ najszybciej otrzyma sie tego typu dokumenty dla roślin klasy sadzonka, w przypadku bulwy ziemniaka przydatność do produkcji w tym konkretnym przypadku frytek ze względu na wielkość tejże bulwy mało opłacalna ze względu na wielkość, ponadto najszybciej otrzyma się atesty sanitarno epidemiologiczne jeśli ziemniak wyprodukowany był w tym samym kraju w którym będzie kwarantanna i przeprowadzane badania-czyli ze Szwecji. Cóż można powiedzieć o szwedzkich ziemniakach? Ze wzgledu na krótki okres wegetacji ziemniaki te mają niższą zawartość skrobi a to obniża ich przydatność jeśli chodzi o produkcję frytek. Aby je trochę podrasować trzeba użyć olejów o wyższej temperaturze dymienia a to zwiększa koszty.
O ile mi wiadomo handel obwoźny na Karl Johans Gate jest zabroniony ze względów bezpieczenstwa, a nie wydaje mi się iż znalazła by się duża ilość amatorów zimnych frytek sprzedawanych zza pazuchy. Pomysł na biznes generalnie słaby.
Odnośnie uzupełniania oleju w głowie które to jak rozumiem jest synonimem wyrażenia nabywania wiedzy, posiadania głowy nie od parady. Otóż już dawno badania naukowe dowiodły iż posiadanie wiedzy przez wlewanie oleju naturalnymi otworami w ciele człowieka-skupmy się na głowie-nie przynosi pożądanego efektu,a co więcej grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu i może rówież przy niekorzystnym rozwoju wydarzeń zakończyć się smiercią.

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » sob kwie 02, 2016 10:38 pm

I gdzie ja teraz frytki kupie.....takiego mam smaka ze hej...

JacekB

Postautor: JacekB » sob kwie 02, 2016 10:40 pm

W Mc Donald. No ale teraz zamkniety oczywiście.
Jak masz kartofle to se usmaż.

romanhoks

Postautor: romanhoks » sob kwie 02, 2016 11:50 pm

999 Ameryki nie odkryles :lol: :lol: Koledze chodzilo o normalne wiezienie na wlasny uzytek a nie latanie z workiem ziemniakow po urzedach.Za czym bys wyrobil te papiery to te pyry zdazyly by zakwitnac.

zwrotnik

Postautor: zwrotnik » ndz kwie 03, 2016 12:18 am

fly pisze:(.......................)

Ale poleciałeś/aś..."fly" :mrgreen:

To miało być takie zaległe na 1 kwietnia, a wyszło chyba na poważnie z tymi kartoflami :-)

Awatar użytkownika
fly
Kontaktowanie:

Postautor: fly » ndz kwie 03, 2016 9:05 pm

No cóż nie jest moją misją życiową zbawienie świata, ale informacjia iż nie można wwozić ziemniaków do Norwegii jest nie prawdziwa, i to należało z mojego postu wyłowić, co do prywatnego przywozu ziemniaków wystarczy dokonać zakupu na plantacji która niniejsze dokumenty już posiada i na granicy przejechać 'czerwonym szlakiem' i dokonać reszty niezbędnych formalności-nie podejrzewam by pyry w bagażniku zdążyły zakiełkować więc bez obaw romanhoks,-nota bene dziękuję iż wyjaśniłeś mojemu awatarowi sensu wypowiedzi kolegi zwrotnik.
...i dalej...zrobiło mi się przykro iż uznano mnie za osobę bez poczucia chumoru (pomimo iż z tym prima aprilisem w dzień po 1 kwietnia to troche naciągane :) ) bo opis gości sprzedającego pokątnie frytki na K.J.gt. a jeszcze wcześniej oczyma wyobraźni widzę jak te ziemniaki obiera, a przy tym kur...uje na czym świat stoi wycinając oczka-bo sprowadził sadzeniaki wydawał mi się zabawny. Mniejsza z tym.
PYTANIE odnośnie zakupów.
Zastanawiam się dlaczego przy płaceniu za zakupy kartą pani/pan sprzedawca pyta mnie w jakiej walucie ma być płatność dokonana?
Moja teoria: Dokonując wyboru waluty jednocześnie wybieramy bank który ma dokonać przewalutowania?

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » ndz kwie 03, 2016 10:38 pm

Plac zawsze w lokalnej walucie zawsze i wszedzie nie tylko w Szwecji
Ponoc sa nawet jakies terminale dla gosci z no
Nie uzywac !!!
Plac w lokalnej walucie w normalnym terminalu platniczym
Wszedzie tak radza i to sie ponoc calego swiata tyczy
Tez rozumiem ze chodzi o przewalutowanie