Dzisiaj jest wt lip 29, 2014 10:51 pm

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość

Pochwał: 1
No bo w Norwegi nie placi sie cla tylko placi sie wlasnie ten podatek MVA ale ogolnie jets przyjete ze mowi sie ze palci sie clo bo to lepiej sie slyszy :wink: Na marginesie dodam ze ja tez musialam zaplcic te clo za paczke ktora byla ponizej 1000nok a niestety pozywej 200nok :wink: Wiec kolego bohunie torxhe ci sie pomylily kwoty :wink:

Mam pytanie czy ktoś z Was zna szczegóły - jak wygląda wysłanie paczki z Polski do Norwegii? Chodzi mi o naszą Pocztę Polską.
Muszę wysłać mężowi na daleką północ kilka ciepłych rzeczy, trochę jedzenia. Na poczcie kazano mi wypełnić druk CP 72 - jakby deklarację celną - ale zwany jedynie pokwitowaniem. Problem w tym, że na tym druczku jest bardzo mało miejsca na wypisanie towarów, które są w paczce (3 wąziutkie, króciutkie linijki-na trzy pozycje) a ja tych rzeczy będę miała kilkanaście, może więcej. Na odwrocie druku znalazłam pouczenie, że należy podać szczegółowy opis każdego produktu w paczce - np. bawełniana koszula męska (do tego ilość i wagę każdego przedmiotu osobno i wszystkich razem), nie wchodzi w grę ogólnik w stylu: odzież albo produkty spożywcze.
Nie wiem jak z tego wybrnąć, obdzwoniłam kilka urzędów pocztowych - pocztowcy sami nie wiedzą jak to rozwiązać. W większości sugerują jednak, żeby wpisać ogólnie - odzież używana i żywność.
Nie chciałabym niczego ukrywać, a jednak nie jestem w stanie wszystkiego wypisać. Przede wszystkim chodzi mi o odprawę celną - lepiej chyba, żeby spis był szczegółowy; paczka nie będzie zawierała niczego nowego, niczego do oclenia...
Czy ktoś z Was już ma jakieś doświadczenie w tej sprawie?

Awatar użytkownika

Dla Waszej informacji --> MVA to nic innego jak VAT, którego stawka podstawowa wynosi w Norwegii 25%.

Awatar użytkownika

napisz oglonie i wartosc, nieskupiaj sie bo to dla poczty jest a nie dla celnikow

A ja właśnie myślę, że głównie dla celników. Poczty nie powinna przecież interesować zawartość paczki, tak samo jak w przesyłkach krajowych.
Myślałam nawet, żeby raczej dołączyć jakiś szczegółowy spis tych rzeczy na kartce (coby celnicy mieli pełną jasność), wartości w ogóle nie chciałam podawać - to nie będą żadne nowe ani szczególnie wartościowe przedmioty...
Kurczę, czy to wszystko nie mogłoby być jasne i oczywiste; niby taka błahostka...

Awatar użytkownika

to jest z tego co sie orientuje wartosc ubezpieczeniowa zawartosci i poczta poprzez ta deklaracje nada paczce kod kreskowy zeby m.innymi celnicy wiedzieli wartosc i jakie artykuly sa zadeklarowane...wartosc powyzej 200nok juz bedzie do oclenia nawet jak to jest 100 uzywanych gaci :lol: i powiem szczerze ze moze bym poszukal innego dostarczyciela bo ta paczka moze cie kosztowac z 1.000 zl ..

Kurczę, Kermitos, nie strasz proszę...
Czemu aż 1000,-zł wzwyż?
Jeśli nie podam żadnej wartości, albo powiedzmy te 200 NOK, to rozumiem, że zapłacę tylko cenę nadania samej paczki wg cennika Poczty Polskiej (tj. np 120,-zł za paczkę do 10 kg czy powiedzmy 159,-zł za paczkę do 15 kg) A może nie przyjmą takiej paczki bez zadeklarowanej wartości (albo z rażąco niską wartością w stosunku to wagi)...
Ratunku! Może ktoś z Was już coś wysyłał w ten sposób? Pomóżcie proszę.

Poczytałam a stronach naszej poczty:
Nadawcy paczek pocztowych adresowanych do krajów nienależących do Unii Europejskiej zobowiązani są do szczegółowego wymienienia zawartości w formularzu - pliku CP 72.
W przypadku niektórych krajów (w tym Norwegii) przyjmowane są tylko paczki pocztowe bez zadeklarowanej wartości

I bądź tu mądry...

Admin
Awatar użytkownika

monnatessa napisał(a):
Poczytałam a stronach naszej poczty:
Nadawcy paczek pocztowych adresowanych do krajów nienależących do Unii Europejskiej zobowiązani są do szczegółowego wymienienia zawartości w formularzu - pliku CP 72.
W przypadku niektórych krajów (w tym Norwegii) przyjmowane są tylko paczki pocztowe bez zadeklarowanej wartości

I bądź tu mądry...

Dlatego, ze Norwegia to prawie jak unia (EØS).

Awatar użytkownika

monnatessa do mnie przyszło już kilkanaście paczek nadanych przez pocztę polską, a dokładnie przez pocztex. Z żadną nie było problemów. Trzeba wypełnić druk nadania, wpisać, że to prezent, wypełnić ogólnie zawartość, tzn. odzież, żywność, wpisać ogólną wartość /wpisywane zawsze było ok 100-150 zl/ i tyle. Czasami dochodzi w przeciągu tygodnia, czasami 2 czy 3. Nigdy nie miałam paczki otwieranej. Oby w paczce nie było rzeczy zabronionych to nie powinno być problemu.

Tu masz przykład adresowania / ze strony poczty polskiej/
Obrazek

Tylko tam miałam zaznaczone - PODARUNEK, w zawartości - odzież, żywność, a wartości - 100-150 zł
Zwykłą pocztą nic nie było do mnie wysyłane, więc nie pomogę.

violkaa - bardzo dziękuję :przyt:
Nie pomyślałam wcześniej o Pocztex-ie, zaraz poczytam na stronie. Myślę jednak, że to będzie coś podobnego, tylko znaczniej szybciej no i zatem drożej; to też jest przecież wysyłka Pocztą Polską. Muszę zerknąć na ich stronę, moja paczka będzie chyba ciężka, boję się, że to będzie trochę kosztowało...
Jednak tak porównuję oba druki - ten ze zwykłej poczty i ten z pocztex-u: pozornie bardzo się różnią, ale okazuje się, że głównie szatą graficzną. Rubryki są w zasadzie te same, więc jeśli postąpię podobnie, wpiszę tylko zawartość ogólnie, bez wdawania się w szczegóły, zaznaczę, że to prezent i nie przesadzę z wartością - powinno być OK. Oczywiście niczego zabronionego nie mam zamiaru wysyłać.
Kermitos, radzisz mi abym skorzystała z innej formy przesyłki - ale kiedy tak poczytałam Wasze spostrzeżenia z wysyłania paczek busami, przestraszyłam się nie na żarty. Poza tym ten sposób nie wchodzi w rachubę, paczka jedzie aż za koło polarne- do Hammerfest. Tam nasze busy nie docierają. Może to i lepiej ;)

Nie napisałam wcześniej, a może kogoś to zainteresuje.
Paczkę wysłałam za pośrednictwem Poczty Polskiej, wypisałam tzw. druk CP 72, zaznaczyłam, że jest to międzynarodowy priorytet oraz rodzaj przesyłki - podarunek. Podałam wartość 100,00 PLN a w polu: "szczegółowe określenie zawartości" wpisałam ogólnie (i zgodnie z prawdą): używana odzież i artykuły spożywcze. Na szczegółowy spis wszystkich przedmiotów naprawdę nie było miejsca, paczka była ogromna i ważyła niespełna 17 kg... Zapłaciłam za nią na poczcie 196,00 zł (zgodnie z cennikiem).
Doszła chyba dość szybko, bo po 9 dniach, bez najmniejszych problemów, bez żadnych opłat; jedynie opakowanie było w jednym miejscu przedarte.
Jeśli znowu będę musiała coś wysłać mężowi - zrobię to w ten sam, sprawdzony już przeze mnie sposób.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna