Tromso, Gibostad i kilka pytań

Podróże w Norwegii i innych krajach, Fotorelacje Forumowiczów, połączenie, trasa i noclegi

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Themanikus

Post autor: Themanikus » śr kwie 10, 2019 1:53 pm

Cześć :)

Szukałem na forum interesujących mnie informacji, ale większość postów jest z 2017-2018 roku i mam obawy, że się zdezaktualizowały.
W październiku (wiem, to jeszcze dużo czasu, ale ja zawszę lubię wiedzieć wcześniej) lecimy z żoną do Tromso. To nasz pierwszy wypad do Norwegii.
Na lotnisku wynajmuję samochód na tydzień.... i tutaj pojawia się pierwsze pytanie:

Jak wygląda kwestia opłat za płatne odcinki dróg w przypadku poruszania się wypożyczonym autem? Gdzie i jak się płaci za przejechany odcinek??
Mamy wynajęty pokój w Gibostad, więc muszę około 200km przejechać. Czy ktoś z Was może mi powiedzieć, czy na tej trasie są płatne drogi??

Kolejna kwestia - czy w Norwegii są fotoradary? Czy ew. mandaty są wysokie?? Na co uważać?

Internet mobilny - mam kartę Orange i 5GB do wykorzystania w roamingu. Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów korzystał z polskiego Orange w Norwegii i powie mi czy jest zasięg LTE(4G+)?

Język - czy dogadam się wszędzie po angielsku??

No i ostatnie, najważniejsze pytanie...zorza polarna, czyli cel naszej wyprawy. Z Waszego doświadczenia - czy będąc przez równy tydzień w Gibostad na przełomie października i listopada, mamy realne szanse zobaczyć to cudowne zjawisko?? :)

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł

BaRyBa

Post autor: BaRyBa » śr kwie 10, 2019 8:43 pm

Hei.
- Na tej trasie, nie ma płatnych dróg-bramek.
Tu masz stronę z płatnymi drogami w norwegi.
https://www.autopass.no/
- Jeżeli pytasz się o fotoradary, to znaczy, że masz ciężką nogę i osobiście, proponuję zrezygnować z jazdy po norwegi autem, a już zwłaszcza w tamtych stronach.
I nie chodzi mi wcale o policję i mandaty, a o same norweskie północne drogi.
Ponieważ tu, tak zwane "polskie zakręty śmierci" to prawie codzienność, a już zwłaszcza na wyspach.
Tu jak jest przy drodze, biała tablica z napisem 20km/t. to z taką prędkością trzeba jechać, ponieważ bardzo łatwo, można wypaść z drogi do fiordu i tyle w tym temacie.
- tu masz stronę z norweskimi mandatami i sam sobie oceń ich ciężkość.
https://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/1990-06-29-492
- Tak prawie wszędzie dogadasz się po angielsku, a już zwłaszcza na stacjach paliw i turystycznych jadłodajniach i noclegowniach.
- Tu masz stronę z okresami i zasięgiem zorzy na północy Norwegii.
https://www.norway-lights.com/#andoya

Themanikus

Post autor: Themanikus » czw kwie 11, 2019 8:36 pm

Bardzo dziękuję za odpowiedź!!
Nawet nie wiesz ile moich wątpliwości rozwiałeś (-aś) :D

Pytanie o mandaty nie miało u podstaw mojej cieżkiej nogi :P Po prostu chciałem wiedzieć ile może mnie kosztować gapiostwo :)
Informacja o krętych drogach - bezcenna! Już patrząc na google maps miałem takie podejrzenia, dzięki Tobie się w nich utwierdziłem.

Dziękuję :ok:

ODPOWIEDZ