Warunki pracy w Norwegii, związki zawodowe, taryfy

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
melankolic

Re: Warunki pracy w Norwegii, związki zawodowe, taryfy

Postautor: melankolic » czw kwie 19, 2012 4:26 pm

^^ Banalnie proste aby to wyjaśnić. Wystarczy zadzwonić.

user

Postautor: user » pt maja 11, 2012 4:11 pm

Chciałbym się dowiedzieć jaka jest stawka za kopanie rowów dla pracownika bez doświadczenia, ponieważ zaproponowano mi 100nok/h brutto.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » pt lip 13, 2012 10:45 am

Obrazek

Gracjan80

Postautor: Gracjan80 » śr sie 29, 2012 7:15 pm

Witam, mam pytanie, choć zdaję sobie sprawę, że trudno będzie mi uzyskać dokładną odpowiedź. Chodzi mi o stawki godzinowe (lub tygodniowe, czy roczne) lekarza specjalisty. Z plotek internetowych czytam, że stawka miesięczna za etat to ok. 50 000 NOK minus 40% podatek. Niedawno wróciłem z Norwegii będąc w celach turystyczno-rozpoznawczych i stwierdzam, że w/podana stawka przy zastanych cenach wynajmu (nie mówiąc o kupnie) mieszkania, cenach żywności, usług ... to gwarancja raczej skromnego życia. Czy ktoś z forum może to zweryfikować?

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011
Pochwał: 1

Postautor: 2ale2 » śr sie 29, 2012 7:40 pm

Gracjan80 ludzie pracuja i na reke maja po 15 -18 tys koron i dobrze zyja, a ty myslisz , ze na reke 30tys to malo? to dwa razy wiecej od innych :wink: Tylko sie szkolic na lekarzy, moja fastlege rocznie dobija do 800-900 tys nok dochodu.
forum norwegia
....bezmyślność zabija, innych...

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

Gracjan80

Postautor: Gracjan80 » śr sie 29, 2012 9:25 pm

Dziękuję za głos w sprawie mojego postu. Jestem specjalistą, który w Polsce na etacie w szpitalu zarabia +/-10 000 brutto PLN/m-c, (tj ok.16 000 NOK/ m-c). Nieskromnie powiem, że jestem dobry w tym co robię. Znam ceny w Polsce, ale te które zobaczyłem w Norwegii (piwo w knajpie w Stavanger - 60 NOK, bilet na autobus 50NOK, chleb 25 NOK... usługi 4-5 x tyle co w Polsce) dają do myślenia. Spotkałem Polaków z ekip remontowych mieszkających na polu biwakowym w przyczepach po 5-7 osób... - rozumiem chcą jak najwięcej zarobionych pieniędzy przesłać do Polski. Ja jednak myślę o wyjeździe na stałe, z rodziną, "one way" - bez budowania domu w Polsce. Chciałbym żyć na poziomie lepszym niż w Polsce, korzystać z dobrego sprzętu, rozwijać się zawodowo bez "polskiej zawiści" i zazdrosnego szefa... Nie bez znaczenia jest też chęć zabezpieczenia emerytalnego, w Polsce nie ma co na to liczyć... Wydaje mi się że 50 000 NOK brutto/m-c, co daje +/- 30 000 NOK netto (przy cenie wynajmu mieszkania rzędu 7-10 000 NOK/m-c), bez kupowania w KIWI czy innych dyskontach nie równoważy moich zarobków w Polsce w porównaniu do cen żywności i usług nad Wisłą. Jednocześnie nie ma co nawet marzyć o kupnie mieszkania (w Stavanger to ok. 4-6 mln NOK).
Dla porównania oferta do Niemiec dla mojej specjalizacji to +/- 6000 EURO brutto/m-c. Ceny w Niemczech porównywalne z polskimi. Nie mogę zrozumieć skąd się biorą te mityczne zarobki lekarzy norweskich? Może coś źle liczę, albo mam złe dane. Dziękuję za odpowiedź w wskazanie błędów w moim rozumowaniu. Pozdrawiam serdecznie wszystkich rodaków w Stavanger i okolicach (tych z targów paliwowych również).

cls
NICK 2011

Postautor: cls » śr sie 29, 2012 10:43 pm

polski lekarz rodzinny z Oslo zarabia 2,3 mln (pisze o konkretnym przypadku) inny rodzinny (tez polak, tez w Oslo) 1,98 mln. Polka 1,27 mln. Nie bede pisac nazwiskami.
pensja rodzinnego zalezy od ilosci pacjentow. nie wiem jak jest w innych specjalizacjach.
stazysta w Norwegii moze miec 800 tys.

bozenka76

Postautor: bozenka76 » śr sie 29, 2012 10:43 pm

Ja moge zweryfikowac tylko to ze nie jestem lekarzem specjalista nie zarabiam 50tys nok miesiecznie i nie prowadze skromnego zycia pod kazdym wzgledem i mam wlasne mieszkanie wiec z zarobkami lekarza specjalisty to duzy duzy dom mozna sobie kupic a nie tylko mieszkanie na marginesie ta sama cene co placisz za wynajem placisz za swoje wiec lepiej oplaca sie kupic niz wynajmowac-)

cls
NICK 2011

Postautor: cls » śr sie 29, 2012 10:46 pm

aha. i tu nie jest tak, ze specjalista zawsze zarabia wiecej od rodzinnego.

cls
NICK 2011

Postautor: cls » śr sie 29, 2012 10:48 pm

Gracjan80 pisze:Wydaje mi się że 50 000 NOK brutto/m-c, co daje +/- 30 000 NOK netto (przy cenie wynajmu mieszkania rzędu 7-10 000 NOK/m-c), bez kupowania w KIWI czy innych dyskontach nie równoważy moich zarobków w Polsce w porównaniu do cen żywności i usług nad Wisłą. Jednocześnie nie ma co nawet marzyć o kupnie mieszkania (w Stavanger to ok. 4-6 mln NOK).
Dla porównania oferta do Niemiec dla mojej specjalizacji to +/- 6000 EURO brutto/m-c. Ceny w Niemczech porównywalne z polskimi. Nie mogę zrozumieć skąd się biorą te mityczne zarobki lekarzy norweskich? Może coś źle liczę, albo mam złe dane. Dziękuję za odpowiedź w wskazanie błędów w moim rozumowaniu

jakie mityczne zarobki? ze Tobie zaproponowali 50 tys to nie znaczy, ze wszyscy tyle tu zarabiaja.

bozenka76

Postautor: bozenka76 » śr sie 29, 2012 10:53 pm

Jemu nikt tyle nie zaproponowal tylko wyczytal tyle z plotek internetowych-)

Gracjan80

Postautor: Gracjan80 » czw sie 30, 2012 9:34 am

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie wpisy. Rzeczywiście nie rozmawiałem jeszcze w sprawie pracy. Dane mam z internetu, a te jak zauważyłem po wpisach mogą być dalekie od rzeczywistości. Poważnie rozważam wyjazd, na razie szlifuję język norweski, angielski znam biegle, więc mam jakiś punkt wyjścia. Najgorzej jest z literaturą fachową, na szczęście w medycynie i tak wszystkie ważne artykuły mają podwójne tłumaczenia (kraj w którym się ukazują i angielski). Nie chcę rozmawiać o pracę bez choćby podstawowej znajomości języka norweskiego, z wpisów na forum wynika że to strata czasu.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za głos w dyskusji.

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”