Warunki pracy w Norwegii, związki zawodowe, taryfy

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

cls
NICK 2011

Re: Warunki pracy w Norwegii, związki zawodowe, taryfy

Postautor: cls » pt sie 31, 2012 9:47 pm

zeby pracowac jako lekarz musisz miec zdany berenstest - pisemnie i ustnie. To jest poziom B2/C1.
ja zdawalam po 1,5 roku pobytu w Norwegii, wiec jest do ogarniecia.

centurion

Postautor: centurion » pt paź 05, 2012 12:23 pm

A ja mam pytanie.
Adecco proponuje 146.07 nok brutto za mechanika przemysłowego (Industrimekaniker), moze ktoś sprawdzić jaka jest deklarowana minimalna w tej branzy? Z doświadczeniem typowo przemysłowy 6 lat. Z kpl uprawnień.

Awatar użytkownika
mariolcia_1
Kontaktowanie:

Postautor: mariolcia_1 » ndz lis 18, 2012 8:18 pm

czy może mi ktoś łopatologicznie napisać co daje przynależność do zwiiązków zawodowych ??

w norwegii oczywiście

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » ndz lis 18, 2012 8:46 pm

Wedlug mnie to wszystko i nic-)Placic musisz skladki.pomagaja jak cie pracodawca chce oszukac ale tez trzeba sie do nich nachodzic i pomagaja tylko wtedy kiedy maja z tego jakis zysk albo jakis swoj interes-)Generalnie jak dla mnie to kasa idzie w bloto-)ale takie moje zdanie,niewiem czy to cos ci pomoglo?!

Awatar użytkownika
mariolcia_1
Kontaktowanie:

Postautor: mariolcia_1 » ndz lis 18, 2012 8:55 pm

bozenka76 a na ich stronach chwalą się !!!!!!!!!!

czyli jak nasze związki ?? bo niestety - może nie wszystkie ale te które znam - w polsce nic nie dają, może te bogatsze paczki na święta, a tak to niby są rozmowy z pracodawca ale zawsze "klepnięte" , niby ochrona przed zwolnieniem dla czlonków ale jak sie chce zbić psa to i kij się znajdzie itp ...

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » ndz lis 25, 2012 10:30 am

Nie zawsze tak jest. Zwiazki zawodowe organizuja sporo kursow i jesli masz informacje na ten temat (trzeba molestowac tillitsvalgte o informacje), mozesz sporo skorzystac. Jesli chodzi o pomoc w przypadku problemow z pracodawca, to musza zawsze pomoc. Duzo zalezy od osoby, ktora Ci ¨pomaga¨ ale jesli, ta z ktora rozmawiasz jest niekompetentna, Twoim zdaniem, mozesz zwrocic sie do centrali.
Poza tym przynaleznosc do zwiazkow zawodowych daje Ci ubezpieczenie.

czarekkk

Postautor: czarekkk » śr gru 12, 2012 1:45 am

http://legeforeningen.no/Emner/Andre-em ... n-Spekter/

Tu masz podane minimalne pensje. Czesto dochodza do tego tzw rekrutterings tillegg. Np. jak jestes psychiatra to dorzucaja jakies 50-160 tys koron rocznie, dodatek za stopien naukowy 45 tys rocznie.... oczywiscie za dyzury dodatkowo placa... Mieszkanie za 4-6 mln kupisz, mysle. Jednak prawda jest taka ze jachtu sobie raczej szybko nie kupisz ani odrzutowca. Ale jezeli chcesz przyjechac do Norge tylko dla kasy to tego nie rob.

goliad1964

Postautor: goliad1964 » czw mar 21, 2013 11:59 pm

Witam serdecznie
mam pytanko pracuje jako kucharz ,po pierwsze jaki okres jest na wypłacenie pensji za przepracowany miesiąc,2 pytanko z tego co mym mózgiem zrozumiałem jest 5 tydzień pracy i tak mam też w umowie 40 godzin 30 rozliczenia,przepracowałem ponad 300 godzin z moich obliczeń 30 dni pracy to 176 godzin ponad ten czas to nadgodziny ?, i tak przedstawiłem pracodawcy a on powiedział że nie bo 30 dni to 30 po 8 godzin wychodzi 240 i reszta to dopiero nadgodziny czy to może tak jest czy wciska mi kicior ?????
A na dzień dzisiejszy to jest 7 dni po terminie przepracowanego 30 dniowego miesiąca kasy na koncie brak.
Co mam z ty fantem zrobić a jestem w Oslo
Dziękuje

bozenka76

Postautor: bozenka76 » pt mar 22, 2013 2:44 pm

Wszystko zalezy co masz napisane w umowie,powinno byc jasno napisane termin wyplaty,stawka godzinowa, tygodniowa lub miesieczna ilosc godzin reszta to nadgodziny-)cos mi sie wydaje ze zle liczysz w Norwegi dzien pracy to 7,5godziny a tydzien ma 37,5 godzin roboczych-)Niektorzy maja placone do 10,20 lub 25 kazdego miesiaca lecz to ty powinienes wiedziec bo to ty podpisywales umowe a nie ludzie na forum-)Nie zawsze za nadgodziny pracodawca musi wyplacac pieniadze moze dac dzien wolny-)

goliad1964

Postautor: goliad1964 » sob mar 23, 2013 6:22 pm

witam dziękuje za odpowiedz,na umowie mam 40 godzin tygodniowo podpisałem umowę 14 poprzedniego miesiąca,rozliczenie 30 dniowe i tyle co jest napisane.Gość jest krętacz dziś powiedział że nadgodziny zapłaci pojutrze ale w swoim systemie i żebym się nie martwił .OSTATNI raz pracuje u tego typu pracodawcy nie Norwega rodowitego masakra profanacja gastronomi
:strach: :evil:
Może się zdecyduje na napisanie nazwy knajpy by ostrzec polaków by czasem tam nie zawitali bo tylko nerwy i stres.
Pozdrawiam i dziękuje za pomocne info
R :)

Krystian Smugaj

Postautor: Krystian Smugaj » sob kwie 13, 2013 11:06 pm

Minimalna płaca to 115 NOK na godzinę, dla pracowników niewykwalifikowanych.

Wysokość wynagrodzenia lub pensji wynikać będzie z zawartych umów płacowych pomiędzy pracodawcą a organizacjami pracowniczymi lub ze specjalnych porozumień płacowych pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Płace nie są automatycznie dostosowywane do kosztów utrzymania. Zmiany kosztów utrzymania uwzględniane są przy negocjacjach i przy zawieraniu układów zbiorowych pracy. W momencie wypłaty wynagrodzenia otrzymuje się rozliczenie pensji, w którym wykazany będzie przychód brutto oraz potrącenia odpowiadające właściwej kategorii podatkowej wykazanej na karcie podatkowej oraz inne odliczenia (np. suma wolna od opodatkowania ze względu na ilość posiadanych dzieci).

Na przykład stawka godzinowa dla wykwalifikowanego pracownika budowlanego wynosi 132 NOK.

(wirtualnanorwegia, 22.02.2013)

Nie wiem na ile ta wiadomosc jest prawdziwa ale na pewno jest swieza..
Jezeli ktos zna linka do aktualnych informacji na ten temat to niech sie podzieli :) Z checia poczytam bo temat dosc poopularny a nasluchalem sie juz historii..

Wiem, ze wraz z rokiem 2013 wszedl przepis o pracownikach wynajmowanych przez agencje pracy tymczasowej do innych norweskich firm odnosnie ich stawki godzinowej.. Pracownik taki dorownujacy kwalifikacjom pozostalym pracownikom firmy, do ktorej jest wynajmowany powinien miec taka sama stawke co oni.
Czy ktos wie moze gdzie moge znalezc ten przepis?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
79przemo

Postautor: 79przemo » sob lis 09, 2013 2:45 pm

Dokładnie tak jest jak napisałeś,że pracownik wynajmowany musi mieć taką samą stawkę jak szeregowy.Też chciałbym by ktoś się konkretnie wypowiedział na ten temat.Pozdrawiam

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”