KOREPETYCJE U ANNIKEN - GRAMATYKA NORWESKA LISTOPAD W CENIE PROMOCYJNEJ.
WIĘCEJ INFORMACJI Tutaj

Szukanie pracy w Norwegii - dyskusja (NAV a zasiłek str.4)

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Nemo

Re: Jak szukać pracy?

Postautor: Nemo » pt cze 01, 2012 3:16 pm

Anniken pisze:Przyklad: pracodawca poszukuje elektryka. Otrzymuje 50 podan, z ktorych 15 nie posiada kompetencji w zawodzie i leci do kosza od razu. Zostaje 35, z ktorych 25 ma kompetencje i doswiadczenie, a na rozmowe zostaje zaproszonych 10 osob, a nie 25.

W jaki sposob dokonano dalszego odsiewu? :wink:

Czyzby te 10 osob, to Norwedzy?
The best way to get a puppy is to beg for a baby brother, and they'll settle for puppy every time.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: Szukanie pracy w Norwegii - dyskusja (NAV a zasiłek str.

Postautor: Anniken » pt cze 01, 2012 6:10 pm

Niekoniecznie, Polacy tez sa atrakcyjni na rynku pracy - tym bardziej, im lepiej znaja norweski :)

Tam sie wtedy liczy wszystko, podany stopien znajomosci norweskiego, dzieci, odleglosc od miejsca pracy, inne jezyki, wczesniej spelniane funkcje i gdzie, wyglad
(yes, w tym sensie, ze jesli buzia pochmurna w CV i rozglada sie po bokach, to lepiej takiej fotki nie wstawiac), jak przedstawilo sie w CV egenskaper/nøkkelord, referencje (sa sprawdzane) i wszystkie dodatkowe informacje poza kwalifikacjami i doswiadczeniem.
Obrazek

Awatar użytkownika
Nemo

Postautor: Nemo » pt cze 01, 2012 10:54 pm

Anniken pisze:Niekoniecznie, Polacy tez sa atrakcyjni na rynku pracy - tym bardziej, im lepiej znaja norweski :)

Owszem, jezeli sa tansi, niz ich norwescy koledzy. Albo, w przypadku, gdy brakuje norweskich konkurentow, albo norwescy konkurenci maja nizsze wyksztalcenie/doswiadczenie.
Coz, teoria teoria, a zycie zyciem. Trzeba miec naprawde swietne CV, i to tu z Norwegii a nie gdzies tam z Polski, zeby konkurowac na tych samych zasadach.

Tak prywatnie, jezeli masz zatrudnic kogos (kogo nie znasz) do zrobienia czegos u ciebie w domu i zglaszaja sie dwie osoby, Litwin i Norweg, i chca dokladnie tyle samo za wykonanie - to kogo zatrudnisz?
The best way to get a puppy is to beg for a baby brother, and they'll settle for puppy every time.

mac1us

Postautor: mac1us » wt paź 16, 2012 12:46 pm

Witam

Wybieramy się z drugą połówką do Norwegii na kilka dni. Postanowiliśmy że, a co tam, spróbujemy przy okazji wybadać tamtejszy rynek pracy. Oboje mamy wyższe wykształcenie (ona - inżynier budownictwa, ja - informatyk) i w Polsce pracujemy w swoich zawodach. Gdzie się najlepiej udać, od czego zacząć? (w Oslo, bo Stavanger zaliczymy w weekend więc pewnie wszystko pozamykane...)

Będę wdzięczny za wszelkie rady

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
gackos

Postautor: gackos » pn sty 21, 2013 9:19 pm

Od jakiegoś czasu przygotowuję się, a właściwie zacząłem już szukać pracy w Norwegii. A z tego co tu czytam i czego dowiedziałem się na własnej skórze, to z Polski szukać pracy jest ciężko, w Norwegii też nie łatwo :( Tu i tu jakieś komplikacje. Doradźcie jak najlepiej szukać pracy, spokojnie z Polski (bo akurat umowę z obecnym pracodawcą mogę rozwiązać za porozumieniem stron) czy lepiej zaryzykować i pojechać do Norwegii (tylko że oszczędności mam na jakieś 2 miesiące przeżycia tam). A jestem naprawdę zdeterminowany, bo chciałbym, wspólnie z dziewczyną (dlatego chcemy wyjechać razem), zarobić na jakieś przyszłe lokum. A, niestety, warunki jakie mamy obecnie w Polsce nam na to nie pozwalają :( Dodam, że jestem inżynierem budownictwa, ona kosmetyczką, na razie pracujemy w zawodzie. Wiadomo, chcielibyśmy po nauczeniu się języka kontynuować pracę w zawodzie, ale na razie szukamy czegokolwiek.

Edit: I czy, hipotetycznie, jest do zrealizowania taka sytuacja? Znajduję pracę jeszcze z Polski, wyjeżdżam do Norwegii, zaczynam pracować, mieszkam, powiedzmy, w hostelu czy coś w tym rodzaju, w tym czasie szukam mieszkania (bo jak rozumiem, dopiero mając umowę o wynajem mogę się zarejestrować w Skatteetaten i Folkeregisteret) i dopiero po jego znalezieniu załatwiam wszystkie wymagane sprawy urzędowe?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam
Piotrek
Nie traktuj życia zbyt poważnie i tak nie wyjdziesz z niego żywy.

marian_milo

Postautor: marian_milo » pn sty 21, 2013 9:31 pm

Bez znajomości języka bezpieczniej szukać pracy z PL.

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » ndz mar 24, 2013 2:34 pm

nie wiem ile w tym jest prawdy, bo co człowiek to informacja ale od nowego roku zmieniły się przepisy i aby zatrudnić nowego człowieka, nie mającego n-ru identyfikacyjnego norweskiego, skatekort i mieszkania należy takiemu pracownikowi zapewnić i mieszkanie i kontrakt na min pół roku. Dlatego dobrym rozwiązaniem są agencje zatrudnienia, warto się również uczyć norweskiego i mówić, mówić i jeszcze raz mówić, to nic, że brzmi to jak "kali jeść" ale Norwedzy to bardzo cenią, uśmiechają się i mówią, że jest OK :)

swoją drogą bardzo ciężko na dzień dzisiejszy jest ZACZĄĆ pracę w Norwegii, łatwiej gdy jest się już w norweskiej bazie...

Awatar użytkownika
Grzes203
Admin

Postautor: Grzes203 » pn mar 25, 2013 12:41 am

agnes77 pisze:nie wiem ile w tym jest prawdy, bo co człowiek to informacja ale od nowego roku zmieniły się przepisy i aby zatrudnić nowego człowieka, nie mającego n-ru identyfikacyjnego norweskiego, skatekort i mieszkania należy takiemu pracownikowi zapewnić i mieszkanie i kontrakt na min pół roku...

Podobno też w czasie przerwy obiadowej należy zapewnić takiemu pracownikowi drapanie po plecach i masaż stóp :roll:

Awatar użytkownika
takijeden
Admin
Pochwał: 1

Postautor: takijeden » pn mar 25, 2013 7:42 am

mozna w ogole pracowac w no nie posiadajac nr. identyfikacyjnego??? :shock:
-------------Hao Yun Qi---------------
-- http://www.forum-norwegia.pl --

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » pn mar 25, 2013 3:33 pm

Grzes203 pisze:
agnes77 pisze:nie wiem ile w tym jest prawdy, bo co człowiek to informacja ale od nowego roku zmieniły się przepisy i aby zatrudnić nowego człowieka, nie mającego n-ru identyfikacyjnego norweskiego, skatekort i mieszkania należy takiemu pracownikowi zapewnić i mieszkanie i kontrakt na min pół roku...

Podobno też w czasie przerwy obiadowej należy zapewnić takiemu pracownikowi drapanie po plecach i masaż stóp :roll:

Grześ, Twój sarkazm jest zupełnie niepotrzebny, racz zauważyć, że napisałam "nie wiem ile jest w tym prawdy", więc kulturalnie byłoby sprostować koleżankę, domyslam się, że wstałeś dziś lewą nogą - proponuję wstać po raz drugi - tym razem prawą :)

swoją drogą, zanim mąż pojechał do Norge, podobną informację uzyskał od dwóch potencjalnych pracodawców, tak więc najwidoczniej coś w tym jest

Awatar użytkownika
2ale2
NICK 2011
Pochwał: 1

Postautor: 2ale2 » pn mar 25, 2013 6:13 pm

Szczerze ? pierwszy raz slysze o takim czyms, zalatwienie mieszkania, pomoc itp jest wolna wola pracodawcy.
Czesto pracujacy w systemie rotacyjnym mieszkaja w tzw barakach pracowniczych nie znaczy sie ,ze za free.
forum norwegia
....bezmyślność zabija, innych...

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

sasha1603

Postautor: sasha1603 » sob maja 18, 2013 11:17 am

Witam

Jakiś czas temu zamieściłem post z prośbą o ocenę możliwości znalezienia pracy w Norwegii w aktualnie praktykowanym przez moją osobę zawodzie - czyli : weather forecaster, aviation weather forecaster, opcjonalnie met observer czy offshore met observer... i wielkie nic lub d..( jak kto woli:)). W Norwegii są dwie instytucje które operują w tej branży: ich odpowiednik naszego IMGW oraz firma Storm Geo. Tak więc niszy brak i musiałem podejść do zagadnienia " bardziej elastycznie".
Bardziej elastycznie w moim wypadku oznaczało:
- znaleźć region Norwegii z największą ilością ogłoszeń o pracę ( wybór padł na Møre og Romsdal )
- znaleźć zawód na który jest zapotrzebowanie ( wybór padł na magazyniera z uprawnieniami na wózki t1-t4 - kurs już opłaciłem i będę się szkolił w lipcu:) )
- nauczyć się kilku zwrotów po norwesku w celu podniesienia szans ( resztę ogarnę angielskim :))
- w końcu zdać sobie sprawę iż szukanie pracy via internet do niczego nie prowadzi
A jak do niczego nie prowadzi to znaczy że stawia się na szukanie roboty na miejscu.
Jak się czyta forum to na usta ciśnie się jedna najważniejsza przeszkoda - zakwaterowanie na czas szukania pracy, drogie z kaucjami itp. itd.
Za stary jestem aby spać w namiocie:)), tak więc mam pytanie do Was, macie jakieś informacje, pomysły, a może ktoś słyszał o tych dobrych rodakach co poddasze na strychu wynajmą za polską cenę na czas szukania pracy? Co myślicie o regionie Norwegii który wybrałem?

ps. O porę roku wyjazdu nie pytam bo odpowiedź znam hihi

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”