Szukanie pracy w Norwegii - dyskusja (NAV a zasiłek str.4)

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

sasha1603

Re: Szukanie pracy w Norwegii - dyskusja (NAV a zasiłek str.

Postautor: sasha1603 » pn maja 20, 2013 9:02 am

Halo...jest tu ktoś?:)

Myślałem że bury zbiorę za brak rozsądku czy pochwały za odwagę...a tu nic:). Piszcie ludzie, komentujcie, dzielcie się własnymi doświadczeniami tu czy też na privie.
Piszcie jak naprawdę wygląda ta norweska rzeczywistość, czy też jak wy byście ugryźli temat na moim miejscu.

marian_milo

Postautor: marian_milo » pn maja 20, 2013 9:41 am

sasha1603 pisze:Piszcie jak naprawdę wygląda ta norweska rzeczywistość

Długi weekend jest, ludzie hasają z dala od domów. Bądź cierpliwy, a na pewno bury zbierzesz ;)

Awatar użytkownika
lukaszrz

Postautor: lukaszrz » wt lip 09, 2013 11:06 am

sasha1603 pisze:Witam

Jakiś czas temu zamieściłem post z prośbą o ocenę możliwości znalezienia pracy w Norwegii w aktualnie praktykowanym przez moją osobę zawodzie - czyli : weather forecaster, aviation weather forecaster, opcjonalnie met observer czy offshore met observer... i wielkie nic lub d..( jak kto woli:)). W Norwegii są dwie instytucje które operują w tej branży: ich odpowiednik naszego IMGW oraz firma Storm Geo. Tak więc niszy brak i musiałem podejść do zagadnienia " bardziej elastycznie".
Bardziej elastycznie w moim wypadku oznaczało:
- znaleźć region Norwegii z największą ilością ogłoszeń o pracę ( wybór padł na Møre og Romsdal )
- znaleźć zawód na który jest zapotrzebowanie ( wybór padł na magazyniera z uprawnieniami na wózki t1-t4 - kurs już opłaciłem i będę się szkolił w lipcu:) )
- nauczyć się kilku zwrotów po norwesku w celu podniesienia szans ( resztę ogarnę angielskim :))
- w końcu zdać sobie sprawę iż szukanie pracy via internet do niczego nie prowadzi
A jak do niczego nie prowadzi to znaczy że stawia się na szukanie roboty na miejscu.
Jak się czyta forum to na usta ciśnie się jedna najważniejsza przeszkoda - zakwaterowanie na czas szukania pracy, drogie z kaucjami itp. itd.
Za stary jestem aby spać w namiocie:)), tak więc mam pytanie do Was, macie jakieś informacje, pomysły, a może ktoś słyszał o tych dobrych rodakach co poddasze na strychu wynajmą za polską cenę na czas szukania pracy? Co myślicie o regionie Norwegii który wybrałem?

ps. O porę roku wyjazdu nie pytam bo odpowiedź znam hihi

A na pewno wykorzystales caly potencjal internetu? Bo zdaje sie ze nie podszedles dostatecznie aktywnie do tematu. Nie czekaj na ogloszenia tylko znajdz kontakty do tych instytucji.
Ja bym probowal najpierw w specjalizacji: pisz najpierw emaile: do instytucji a takze wyszukaj w Norwegii ludzi na LinkedIn zajmujacych sie ta tematyka. Zwykle mozna latwo zlozyc regule mailowa. Jak wyszukasz ludzi w zawodzie to cos ci moga podpowiedziec. Internet to potega - szczegolnie w rzadkich zawodach LinkedIn bardzo pomaga: przylec tutaj jak juz sie umowisz na spotkanie. A przypadkiem porty lotnicze nie szukaja tez takich ludzi?

Zgrebol

Postautor: Zgrebol » pn maja 25, 2015 8:15 pm

Witam, widziałem kilka ofert odnośnie pracy w Norwegii, głównie fizycznej. Chciałem się zapytać, gdzie są te wszytskie haczyki, kiedy widzę np. ofertę, gdzie widnieje 25 tysięcy zł/miesięcznie za piaskowanie powierzchni zardzewiałych czy inne, gdzie oferują po 60-80zł/h. Rozumiem, że to kwota brutto i to będzie pierwszy haczyk, ponieważ z tego co się orientuje to Norwegia nie ma niskich podatków. Może mi ktoś, kto ma pojęcie na ten temat wyjaśnić jak to dokładnie wygląda?

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » pn maja 25, 2015 9:43 pm

Niewiem gdzie sa takie zarobki okolo 50 tys nok ale za to stawka godzinowa 120-160 to jest stawka najnizsza i nie ma tu zadnych haczykow ;-) ;-) ;-) Niewiem co dokladnie ci wyjasniac zadaj konkretniejsze pytanie :-)

Zgrebol

Postautor: Zgrebol » pn maja 25, 2015 10:02 pm

Nie mogę wkleićlinku, ale jest taka oferta, przysięgam! :) Chodzi mi o to, ile z takich np. 150 koron dostanę na czysto przez godzinę? I ile jestem w stanie zaoszczędzić, musiałbym na pewno znaleźć jakieś spanie i życie po kosztach. Spotkałem się po prostu z opinią, że odliczając podatek, wyżywienie, nocleg to taka Norwegia przestaje być rajem do sezonowych prac.

bozenka76

Postautor: bozenka76 » pn maja 25, 2015 11:03 pm

Tego nikt ci nie powie bo kazdy z nas zyje inaczej ;-) odlicz sobie 27%podatku a reszte wylicz sobie sam na forum jets bardzo duzo informacji na temat zycia i wydatkow w Norwegi :-)

Zgrebol

Postautor: Zgrebol » pn maja 25, 2015 11:56 pm

Dziękuję bardzo za informację :) Poszukam czego się da.

Awatar użytkownika
lukaszrz

Postautor: lukaszrz » śr maja 27, 2015 10:41 am

raczej policz wiecej, dla szacunkow załoz ze dostaniesz 65% kwoty brutto na reke, za rok dostaniesz zwrot podatku jakis
no i policz 5000 za pokoik lub 10000 za kawalerke i pare tys na zycie
Wowczas moze sie okazac za 16000kr na reke, choc jest to 8000zl moze nie byc az tak atrakcyjne

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » czw maja 28, 2015 9:50 am

Chciałem się zapytać, gdzie są te wszytskie haczyki
Haczykiem jest to, że na jedno miejsce często jest kilkudziesięciu chętnych i ciężko dostać jest taką pracę.

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » czw paź 29, 2015 1:02 am

Lønn etter avtale - znalazlam tutaj ze pieniadze wg umowy, do ustalenia. Prawda?
Hjelpearbeider to pomocnik w rozumieniu pozycji czy tez etatu tzn. etat czesciowy? Czy etat juz musi byc podany wyraznie w ogloszeniu?
edit: juz mam. jest stillingstype: engasjement. wyjasnienie: At det er en tidsavgrenset arbeidsavtale. Det er ikke vikariat, fordi du ikke er vikar for noen. Men det er heller ikke fast stilling.

edit2: w ogole jest sens brac taki stilling?
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » czw paź 29, 2015 1:49 am

etter avtale prawda
deltidsjobb
na ludzi pracujacych na czesc etatu a nie caly mowi sie ze maja deltidsjobb
Hjelpearbeider
to pewno najprostsze okreslenie na pomocnika
a wogole masz jakies inne oferty pracy? pytanie troche dziwne z twojej strony
zawsze sie mozesz zwolnic jak znajdziesz cos lepszego, zreszta pisza ze to praca na czas okreslony

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”