DSB

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
agnes77

Re: DSB

Postautor: agnes77 » pt paź 30, 2015 1:19 pm

marcinw78 pisze:Witam. Składałem podanie o DSB i je otrzymałem jakieś 2 lata temu, ale nie wyjechałem do NO. Teraz temat wyjazdu powraca, ale zastanawia mnie czy ten papierek DSB ma jakiś termin ważności? Dziękuję z góry za info.

Skad info o waznosci DSB na podstawie SEP?
Poprosze zrodlo, bo to nie zgadza sie z moimi informacjami

logiczne,
kolega pisze, ze dostal uprawnienia ale nie wykonywal zawodu w NO
uprawnienia na podstawie, ktorych uzyskal pozwolenie od DSB wygasly (SEP)
nie ma ciaglosci wykonywanego zawodu (praktyki w NO)

tak wiec waznosc podczas nie wykonywania zawodu w NO wyznaczal SEP bo praktyki w zawodzie z PL i skonczonej szkoly mu nikt nie odbierze

nie chodzi mi o to, ze kazdy elektryk, ktory otrzymal uprawnienia i pracuje w NO po uplywie waznosci SEP musi go jechac i przedluzyc bo to jest bez sensu jesli pracuje w NO i nabywa duzo cenniejsza praktyke w NO nizeli jakis kurs SEP w PL, ktory juz sie do nieczego nie przyda.

Awatar użytkownika
soldier83325
Kontaktowanie:

Postautor: soldier83325 » sob gru 12, 2015 12:12 am

Podejście nr.2 wczoraj wysłałem wszystkie dokumenty potrzebne do uzyskania DSB, zobaczymy jak tym razem pójdzie :)
------------------->MÓJ BLOG<---------------------
:polska: http://elnorway.blogspot.com/ :norwegia:

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » sob gru 12, 2015 12:38 pm

soldier83325 pisze:Podejście nr.2 wczoraj wysłałem wszystkie dokumenty potrzebne do uzyskania DSB, zobaczymy jak tym razem pójdzie :)

trzymam kciuki!

Awatar użytkownika
soldier83325
Kontaktowanie:

Postautor: soldier83325 » sob gru 12, 2015 10:43 pm

Dziękuje , przyda się :D , a taka ciekawostka nie dostałem nowego numeru referencyjnego, widzę że wszystko mają w systemie i mam ten sam 2013/.... hehe

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » ndz gru 13, 2015 3:32 pm

soldier83325 pisze:Dziękuje , przyda się :D , a taka ciekawostka nie dostałem nowego numeru referencyjnego, widzę że wszystko mają w systemie i mam ten sam 2013/.... hehe

pytanie czy z automatu nie przysla poprzedniej decyzji :shock:

Awatar użytkownika
soldier83325
Kontaktowanie:

Postautor: soldier83325 » ndz gru 13, 2015 3:41 pm

Kurde to teraz dałaś mi do myślenia :? Tym razem coś takiego otrzymałem, google translator twierdzi że jest ok:

To the applicant, the reference number: 2013/....

The Norwegian Directorate for Civil Protection(DSB) confirms to have received your application(s).

The application(s) will be considered according to regulations for electrical enterprises and qualification requirements for work related to electrical installations and electrical equipment (fek) and the European directive 2005/36/EU.

The procedure for examining an application for approval to continue a regulated profession in Norway must be completed as quickly as possible and in any case within four months after the date on which the applicant's complete file was submitted.

Please check once more if all necessary documentation was enclosed to your application received by DSB. In order to limit the processing time is very important that the following documents are enclosed with the application.

With necessary documentation in this context means:

CV, that describes biographical data, with current complete postal address, listed - dated education and dated relevant practical experience in relation to the profession the applicant seek to continue in Norway (translated to Norwegian or English).

Copy of the original school report / list of subjects from education,

Copy of translated original school report / list of subjects from education,

Copy of the original certificate of apprenticeship, if this is a part of the education in home country

Copy of translated original certificate of apprenticeship, if this is a part of the education in home country

Copy of the original trade certificate, authorization or trade association certificate,

Copy of translated original trade certificate, authorization or trade association certificate,

Copy of original authorization to work in the profession in home country

Copy of translated original authorization to work in the profession in home country

Copy of original references from current or former employers as proof of a minimum of 2 years relevant practical experience within the profession, during the previous 10 years in another Member State outside Norway, after graduation.

Copy of translated original references from current or former employers as proof of a minimum of 2 years relevant practical experience within the profession, during the previous 10 years in another Member State outside Norway, after graduation.

Copy of passport

Any kind of documentation that can help us to handle your application is welcome.

All copies shall be certified by notary public.

Both application and all enclosures must be translated into either Norwegian or English language by an officially approved translation company.

It is very important that the applicant specify what kind of profession as electrical skilled worker you apply for permission to continue in Norway.

DSB will not be able to make a positive decision without all documentation asked for.

Handling of your application is free of charge.

Additional documentation may be sent DSB by e-mail to: postmottak@dsb.no – pdf or jpg-format. Not zipped, and as attachements.

Additional documentation should be marked with the reference number given by DSB at the top of this e-mail.

Regards

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Directorate for Civil Protection and Emergency Planning (DSB)

Rambergveien 9

Postboks 2014, 3103 Tønsberg

E-mail: postmottak@dsb.no

Phone (+47) 33 41 25 00

Et trygt og robust samfunn – der alle tar ansvar

Awatar użytkownika
mrhari

Postautor: mrhari » pn gru 14, 2015 6:41 pm

Ja dostałem za pierwszym razem odmowę. Zadzwoniłem i zapytałem dlaczego.
Dosłałem brakujący dokument i dostałem potwierdzenie z datą 2009/veto czyli z tym samym numerem jak odmowa.
Zdrowy sen nie tylko przedłuża życie ale i skraca dzień roboczy.

Awatar użytkownika
soldier83325
Kontaktowanie:

Postautor: soldier83325 » wt gru 15, 2015 6:18 pm

No to mnie pocieszyłeś :) , a pracujesz w zawodzie w Norwegi?

Awatar użytkownika
mrhari

Postautor: mrhari » wt gru 15, 2015 9:05 pm

soldier83325 pisze:No to mnie pocieszyłeś :) , a pracujesz w zawodzie w Norwegi?

Tak pracuję.

Awatar użytkownika
soldier83325
Kontaktowanie:

Postautor: soldier83325 » wt gru 15, 2015 11:05 pm

Super gratulacje :-) w przemyśle czy budownictwie? , mam pytanie , wiesz może czy jest zapotrzebowanie na elektryków czy raczej marne szanse znaleźć pracę z dsb ?

Awatar użytkownika
mrhari

Postautor: mrhari » śr gru 16, 2015 7:32 pm

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » śr gru 16, 2015 9:57 pm

dla elektrykow myslacych i z jezykiem praca jest, do wyboru do koloru

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”