DSB

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
agnes77

Re: DSB

Postautor: agnes77 » śr sie 19, 2015 5:29 pm

Alford pisze:Nie pisałem nic o tytule zawodowym. Mam skończone technikum, ale nie mam dyplomu technika. Pracuję 2 lata jako elektryk. Ciągle w jednej na pełny etat i w trzech innych na 1/22 etatu pracowałem.

dalej nie kumam, jesli masz skonczone technikum tzn ze masz tytul technika, jesli nie podszedles do egzaminu tzn ze zdales jedynie mature czyli prawie jak ogolniak, czy dobrze rozumiem?

chodzi mi o specjalnosc np technik elektronik o specjalnosci mechatronika nie wiem strzelam teraz, co masz napisane w miejscu tego co powinno brzmiec jak to co napisalam wyzej

Alford

Postautor: Alford » śr sie 19, 2015 7:48 pm

No teoretycznie tak. Różne czytałem opinie w internecie na temat egzaminu zawodowego. Ponoć w niektórych zawodwac jest niezbędny, a w innych nie. Zawsze myślałem, że dla elektryka decydującym dokumentem jest SEP ale nie wiem jak to jest z egzaminem zawodowym. A z wykształceniem to jest tak, że mam kierunek technik mechatronik, specjalność elektryka (mechatronik to coś jak kiedyś automatyk, tylko że jeszcze dodana jest informatyka, czyli w sumie nauczyli nas wszystkiego co mogli).
W każdym razie już mi wypiują w firmie zaświadczenie o zatrudnieniu, jak dostanę to idę do tłumacza i posyłam dokumenty niedługo. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Nawet pomocnik elektromontera mi wystarczy. Czas pokaże.

Awatar użytkownika
soldier83325
Kontaktowanie:

Postautor: soldier83325 » sob sie 22, 2015 8:06 pm

Na pomocnika nie trzeba DSB
------------------->MÓJ BLOG<---------------------
:polska: http://elnorway.blogspot.com/ :norwegia:

Alford

Postautor: Alford » pn sie 31, 2015 4:37 pm

No dobra posłałem papiery i zobaczymy co z tego wyjdzie. Myślę, że jak się uda to założę jakiś tutorial krok po kroku ze screenami itd. bo dużo zamętu generalnie w temacie mamy. A jak się nie uda to usiądę i będę płakał :P

marcinw78

Postautor: marcinw78 » pn wrz 28, 2015 8:35 pm

Witam. Składałem podanie o DSB i je otrzymałem jakieś 2 lata temu, ale nie wyjechałem do NO. Teraz temat wyjazdu powraca, ale zastanawia mnie czy ten papierek DSB ma jakiś termin ważności? Dziękuję z góry za info.

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » pn wrz 28, 2015 8:58 pm

wazny jest do momenty waznosci uprawnien SEP z PL

marcinw78

Postautor: marcinw78 » pn wrz 28, 2015 9:06 pm

Dzięki. Czyli jak zrobiłem SEP w PL miesiąc temu to ponownie muszę wysłać. Niby wsio OK bo tłumaczenia mam i wiem jak to zrobic tylko ostatnio czekalem 4 mieciace na odpowiedź o uznanie moich kwalifikacji. Dziękuję raz jeszcze.

marcinw78

Postautor: marcinw78 » pn wrz 28, 2015 9:09 pm

A jeszcze jedno takie teoretyczne pytanie. Jadę do No i tam kończy mi się SEP - to mimo że jestem zatrudniony to i DSB mi wygasa z dnia na dzień i nie mogę pracować? Czy jak to wygląda?

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » sob paź 03, 2015 10:28 am

marcinw78 pisze:A jeszcze jedno takie teoretyczne pytanie. Jadę do No i tam kończy mi się SEP - to mimo że jestem zatrudniony to i DSB mi wygasa z dnia na dzień i nie mogę pracować? Czy jak to wygląda?

mozesz ale czysto teoretycznie powinienes miec za ten okres niewaznosci placone jako pomocnik elektryka

w razie kontroli osoba zatrudniajaca Cie moze dostac spore kary

wazne zeby dbac o ciaglosc waznosci SEP czyli jechac do PL i odnowic uprawnienia

Bluefin tuna

Postautor: Bluefin tuna » ndz paź 11, 2015 12:06 pm

Czesc!
Czy jest w Polsce odpowiednik takich kursow? NKI nettstudier på program Elektriker - 586 - 71
http://m.nki.no/hva-tilbyr-vi/elektriker
I czy jest on akceptowany przez No?
Pozdrawiam!
A.

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » ndz paź 11, 2015 12:31 pm

nie ma, to poziom szkoly sredniej-kierunkowej a w PL masz po prostu szkole, przynajmniej sie nie spotkalam z poziomem szkolenia, ktory obejmowalby taka szeroka wiedze

kurs jest dla osob posiadajacych dluga praktyke w zawodzie elektryka

ankwiat

Postautor: ankwiat » śr paź 21, 2015 9:45 pm

Skad info o waznosci DSB na podstawie SEP?
Poprosze zrodlo, bo to nie zgadza sie z moimi informacjami.

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”