DSB

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
agnes77

Re: DSB

Postautor: agnes77 » pt lut 14, 2014 8:27 am

smiso07 pisze:Witam, mam takie pytanie. A więc dopiero niedawno skończyłem szkołę o profilu Teleinformatyk, pracuje jako elektryk w elektrociepłowni. Studiuje również Elektronikę i Telekomunikacje. Mam uprawnienia Sep ( ale nie są to uprawnienia wydane przez "stowarzyszenie elektryków polskich" tylko "stowarzyszenie inżynierów i techników górnictwa") i moje pytanie brzmi czy po przepracowaniu 3 lat będę mógł się ubiegać o Norweskie uprawnienia DBS ? Czy muszę mięć Sep'a wydanego przez stowarzyszenie elektryków polskich ??

przepracujesz, napiszesz zapytanie - sie dowiesz - nikt Ci tutaj nie zagwarantuje uprawnien bo bog wie co sie przez ten czas moze wydarzyc (np zmiana przepisow)

damianoos

Postautor: damianoos » wt paź 28, 2014 5:22 pm

Witam. Czy ktoś z drogich forumowiczów orientuje się jakie uprawnienia w Norwegii są wymagane na stanowisko pracy jako instalator kabli światłowodowych?

aktrier

Postautor: aktrier » śr mar 11, 2015 10:49 am

Witam,
szukam i czytam ale już nie mam pewności co i jak...
Czy DSB da mi uprawnienie na elektroenergetyka? Mam uprawnienia budowlane w zakresie sieci i instalacji elektr., w PL do kierownika budowy potrzebne były min.2 lata na budowie i takie doświadczenie mam wpisane, prócz tego mam uprawnienia SEP.
Czy z takimi papierami uzyskam fagbrev? Jestem jeszcze w PL i chcę to załatwić przed wyjazdem jeśli się da. O uznanie inżyniera papiery wysłane do NOKUT.
Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi. Niestety mój angielski nie jest tak płynny alby wszystko zrozumieć na stronie DSB...:/

djblue

Postautor: djblue » śr mar 11, 2015 7:04 pm

Co rozumiesz przez pojecie energoelektryki ?
Aby pracować przy instal. elektrycznych musisz mieć DSB elektryczne , sa w NOK rozróżniane dwa stanowiska ,tj monter Electrical skilled worker oraz powiedzmy brygadzista Electrical Contractor. Niedawno składałem podania o uznanie SEP na oba stanowiska (najpierw jako brygadzista potem ponownie jako monter ) otrzymałem jako monter ponieważ nie posiadałem wymaganego doświadczenia ,ogólnie mam ponad 2 lata na budowie i wszystkie wymagania spełniłem ale w domyśle bez stażu w norwegii nie otrzyma sie DSB jako brygadzista .
Wystarczy przetłumaczyć dyplom na angielski bądź norweski przez zaprzysiężonego tłumacza i wystarczy ,u mnie wystarczyła kopia dyplomu wydana przez uczelnie w języku ang ,wszystkie dokumenty tłumaczyłem na ang.
Czekałem 2 miesiące (w sumie 4) na odpowiedz pisemną od DSB i tradycyjna pocztą otrzymałem decyzje.

Awatar użytkownika
kkasia125

Postautor: kkasia125 » śr mar 11, 2015 7:52 pm

aktrier pisze:Czy z takimi papierami uzyskam fagbrev?

Fagbrev mozesz otrzymac po ukonczeniu szkoly i praktyki oraz zdaniu egzaminu, tutaj w Norwegii.
Når fortiden ringer - ikke svar. Den har ikke noe nytt å si.

tidzitsu

Postautor: tidzitsu » czw mar 12, 2015 12:10 pm

Witam,

Czy w doświadczeniu musi być że byłem elektrykiem ? Konkretne stanowisko ?
Mam doświadczenie z elektryką, ale pracowałem w utrzymaniu ruchu i mam stanowisko specjalisty ur. A prac elektrycznych do 1kV wykonywalem multum, może nie instalacja oświetleniowa, ale prace przy maszynach (przyłączenia, naprawy itd)

Awatar użytkownika
kkasia125

Postautor: kkasia125 » czw mar 12, 2015 3:50 pm

Tak wiele pytan pada odnosnie DSB. Dlaczego ludzie nie zwracacie sie bezposrednio do wlasciwego organu?
Przeciez to jest forum a nie organ wydajacy decyzje.
Når fortiden ringer - ikke svar. Den har ikke noe nytt å si.

tidzitsu

Postautor: tidzitsu » pt mar 13, 2015 8:08 am

Ludzie się zwracają do odpowiednich organów, ale czasem też warto zapytać na forum bo może ktoś już przez to przechodził.
Ze swojej strony obiecuję napisać co się dowiem o uprawnieniach UDT konserwacji (inny moj temat), napisałem do NOKUT w tej sprawie i czekam.

Nie ma co sie denerwowac, uśmiechu w ten brzydki piątek zyczę :)

djblue

Postautor: djblue » śr mar 18, 2015 3:17 pm

Na stronie instytucji DSB są wypisane wymagania które należny spełnić aby otrzymywać uprawnienia ,i urząd DSb jak każdy inny urząd(nie tylko w NOK) nie będzie rozwiewał wątpliwości ponieważ "jasne i klarowne " wymagania podał i należy je spełnić aby otrzymać odpowiedni dokument . Jak każdy profesjonalny urząd prześle decyzje poczta tradycyjną od której się można odwołać , ale trudno się odwoływać jak lakoniczne jest przedstawione uzasadnienie "brak wymaganego doświadczenia" a próby rozwinięcia tej informacji spełzają na niczym .
Dlatego aby uniknąć rozczarowania bądź zrewidować swój światopogląd można dopytać na forum osób które były w podobnej sytuacji.

aktrier

Postautor: aktrier » śr mar 18, 2015 5:34 pm

Mam trzy pytania:
Jako energetyk chciałbym pracować w branży. Konsultowałem się w kwestii moich obecnych uprawnień i wykształcenia i otrzymałem taką odpowiedź z DSB:
A brief look at your description makes DSB believe that you can permission as “Specialized electrician- Power-Supply Fitter Electrician”.
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak to się ma do polskich uprawnień (sieci elektroenergetyczne)?
Drugie pytanie:
Fragment z mojej korespondencji z DSB
"Both application and all enclosures must be translated into either Norwegian or English language by an officially approved translation company".
Czy to oznacza, ze wniosek (który jak rozumiem ma mieć dowolną formę - ważna jest treść) mam napisać po polsku i dać tłumaczowi a potem notariuszowi do potwierdzenia (jestem jeszcze w PL)? Zamierzałem go napisać od razu po norwesku...
Czy CV mam dawać tłumaczowi przysięgłemu skoro i tak piszę ją po od razu po angielsku???

Pytanie trzecie -mam nadzieję ostatnie
Czy mogę wszystkie kwity (skany) spakować i wysłać mailem do DSB?
Z mojej korespondencji wynika
"Additional documentation may be sent DSB by e-mail to: postmottak@dsb.no"
no ale tylko "additional" a co z "main documents"? ;)
Wszystko miałem gotowe ale zwątpiłem...
Takk for hjelp :)

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » śr mar 18, 2015 6:08 pm

sam wniosek piszesz po angielsku lub norwesku, dokumenty nalezy przetlumaczyc u przysieglego tlumacza i wyslac mailem w zalacznikach

nie ma potrzeby wysylania poczta

potwierdzenie otrzymasz poczta na adres we wniosku

aktrier

Postautor: aktrier » śr mar 18, 2015 6:12 pm

agnes77 pisze:sam wniosek piszesz po angielsku lub norwesku,

Super :)
ale co z CV - sam go przeciez tworzę? dla mnie to nie DOKUMENT - nie ma żadnej mocy prawnej. Tłumacz przysięgły pęknie ze śmiechu a notariusz za głowę złapie :P
Pozostałe kwity mam gotowe zgodnie z wymogami.
Tusen takk :)

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”