NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

Wyjazd z Norge ale żona zostaje

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

belalugo

Postautor: belalugo » ndz mar 05, 2017 5:15 pm

Witam wszystkich

Po 3 latach w NO wracam do PL kręcić biznes ale żona zostaje w NO, ma stałą pracę. Żadnych zasiłków nie zabieram. Podatki płaciłem w NO przez 3 lata, byłem zatrudniony, mam fodselsnummer.

Chcę się wypisać z norweskiego systemu podatkowego całkowicie i płacić podatki tylko w PL a w Norge tylko bywać. Da się? Ktoś to przerabiał?
Oni każą zgłosić że sie wynajęło mieszkanie w PL - wystarczy to dac po polsku? A może wystarczy zameldowanie? Będe mieszkał w domu u rodziców przez jakiś czas - mają mi napisać ze mi wynajmują? ;)

Jeden kumpel po prostu wrócił, "olał" i nic sie nie dzieje ale wolałbym to oczyścić legalne bo jak zainwestujemy w spółkę i nagle mi wyskoczy Norge to wolałbym sie z nimi nie wozić.

pozdrawiam i dzięki z góry
WK

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » ndz mar 05, 2017 10:22 pm

A czemu niby ma sie nie dac? Musisz sie wymeldowac w folkeregister.Skad informacje ze musisz wynajac mieszkanie w Polsce?Jezeli potrzebuja to ewentualnie adres do korespondencji.Ostatniego zdania kompletnie nie rozumiem.

belalugo

Postautor: belalugo » ndz mar 05, 2017 11:09 pm

bozenka76 pisze:Source of the post Ostatniego zdania kompletnie nie rozumiem.

Chodzi o to , ze z fodselsnumerem mam pełną rezydencje podatkową w Norwegii. Ktora rozciąga sie takze na Polskę. Jezeli zarobię w PL - podatek należy sie w Norge - dopóki nie wyjdę z systemu. A wolałbym tego uniknąć. Bozenka zasadniczo mylisz się z folkeregister - formularz wyjazdu składa sie w skattetaten. Do niego wymagany jest załącznik w postaci info o posiadaniu miejsca zamieszkania za granicą: własności lub w wynajmie. I trzeba dostarczyć dowody. Problem polega na tym, ze podobno majac członka rodziny w Norge >>nie da sie<< wyjsc z norweskiej rezydencji. Co to oznacza: że wracasz do PL a ciągle musisz sie spowiadać Norge podatkowo . No i dlatego pytam czy ktoś to testował?

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » pn mar 06, 2017 12:45 am

Jezeli zarobię w PL - podatek należy sie w Norge - dopóki nie wyjdę z systemu.
,
Problem polega na tym, ze podobno majac członka rodziny w Norge >>nie da sie<< wyjsc z norweskiej rezydencji.
Kto Ci tak powiedział? Podatek płacisz tam gdzie pracujesz. Formularz do wymeldowania składasz w skateetaten ale na druku do folkeregister.
Powodzenia w Polsce!

belalugo

Postautor: belalugo » pn mar 06, 2017 1:29 am

Mardok pisze:Source of the post Kto Ci tak powiedział? Podatek płacisz tam gdzie pracujesz.

Norweski prawnik oraz poczytałem norweskie prawo podatkowe. To że podatek płacę gdzie pracuję to technicznie nieprawda. Płacisz tam, gdzie urząd uznaje że masz "centrum interesów życiowych". Prawnik powiedział, że dla Norweskiego Skatt najważniejsze jest gdzie mieszka żona czy mąż tam jest centrum. I tam sie powinno odprowadzać podatek. Prawnik powiedział cytuje "w norweskie urząd podatkowy łatwo wejść ale trudno wyjść"

penthomide

Postautor: penthomide » pn mar 06, 2017 11:30 am

Prawnik dobrze Ciecie poinformowal, jest to prawda w przypadku gdy jestes obywatelem norweskim , masz podwojne obywatelstwo albo masz w Norwegii prawo do stalego pobytu tzw Permanent oppholdstillatelse. Jezeli jestes obywatelem polskim, na terenie norwegii bedziesz nie dluzej niz 5 miesiecy w roku czyli jako turysta i miales zwykle pozwolenie na pobyt uzaleznione od warunkow finansowych musisz wyrejestrowac sie ze skattu , udi i komuny. Jezeli jednak zamierzasz prowadzic firme w Polsce i mieszkac w Norwegii to podatki placisz w Norwegii.Tzn placisz podatek dochodowy od osob fizycznych czy padetki od posiadanego majatku, akcji obligacji czy np wartosci spolki ktora zakladasz w Polsce , inne podatki za dzialalnosc spolki placisz w Polsce.
A Ci Norwegowie to w cale nie są tacy źli! Oni najpierw zabiorą , a później przeproszą.

belalugo

Postautor: belalugo » pn mar 06, 2017 12:57 pm

dzięki penthomide za rzeczową odpowiedź. Obywatelstwo mam tylko polskie , o prawo stałego pobytu nie występowałem ale dostałem na policji "Registernigsbevis for EOS-borgere" w 2013 r. na czas nieokreślony ze względu na umowę pracy. Obecnie nie mam pracy , konto w nordea puste.
Zamierzam prowadzić firme w Polsce, mieszkać w Polsce i odwiedzać Norge dopóki żona tu jest i nie ma jeszcze dzieci (ona będzie latać do PL też)
No i ciekawe czy Norge mnie po prostu "wypuści"
Uściślając to nie 5 miesięcy ale 180 dni w roku lub 270 dni w ciągu 3 lat. Tyle wystarczy żeby uznali podatnika za pełnego rezydenta. Mi zależy żeby wyjść z norweskiego skattu skutecznie i na 100% . Inaczej robota w Polsce nie bedzie się w ogóle opłacać

JacekB

Postautor: JacekB » pn mar 06, 2017 6:24 pm

belalugo pisze:
Norweski prawnik oraz poczytałem norweskie prawo podatkowe. Płacisz tam, gdzie urząd uznaje że masz "centrum interesów życiowych". Prawnik powiedział, że dla Norweskiego Skatt najważniejsze jest gdzie mieszka żona czy mąż tam jest centrum. I

Chłopie ty nie słuchaj tego prawnika bo to jakiś nieuk albo naciągacz ! Wie ze gdzies dzwonią ale nie wie gdzie . Wiekszych bzdur nie czytałem :strach:

bozenka76

Postautor: bozenka76 » pn mar 06, 2017 10:20 pm

Zmien prawnika bo ten ewidentnie cie oszukuje albo cos wie ale nie do konca sam wie co :lol: :roll:
Mam wiele znajomych ktorzy juz wyjechali z Norwegi a mezowie zostali i nikt nikogo za nic nie sciga.Twoje pozwolenie w momencie utraty pracy konczy waznosc i nie ma znaczenia ze bylo wydane bezterminowo.

penthomide

Postautor: penthomide » pn mar 06, 2017 10:44 pm

belalugo pisze:Source of the post
Uściślając to nie 5 miesięcy ale 180 dni w roku lub 270 dni w ciągu 3 lat. Tyle wystarczy żeby uznali podatnika za pełnego rezydenta. Mi zależy żeby wyjść z norweskiego skattu skutecznie i na 100% . Inaczej robota w Polsce nie bedzie się w ogóle opłacać

chodziło o ten przepis dokładnie. 180 dni,
-żeby cię wypisali ze skattu na 100% musisz wypełnić papierki w skatt ,
-zlikwidować Registernigsbevis for EOS-borgere z datą końca tego pozwolenia,
-jeżeli posiadasz nieruchomość w Norwegii musisz wymeldować swój adres w folkeregister.
-zameldowanie w Polsce na stałe.
- twoja żona musi posiadać Registernigsbevis for EOS-borgere tylko na siebie, a nie np: łączenie rodzin.
to chyba wszystko?

aby być pewnym na 200% możesz też wypłacić wszystkie pieniądze zgromadzone w systemie emerytalnym norweskim , wygumkują ciebie z rubryczek tak jakby ciebie nigdy w Norwegii nie było i nie będą się te trzy lata liczyły do emerytury w Polsce.
A Ci Norwegowie to w cale nie są tacy źli! Oni najpierw zabiorą , a później przeproszą.

penthomide

Postautor: penthomide » pn mar 06, 2017 11:18 pm

bozenka76 pisze:Source of the post Zmien prawnika bo ten ewidentnie cie oszukuje albo cos wie ale nie do konca sam wie co :lol: :roll:
Mam wiele znajomych ktorzy juz wyjechali z Norwegi a mezowie zostali i nikt nikogo za nic nie sciga.Twoje pozwolenie w momencie utraty pracy konczy waznosc i nie ma znaczenia ze bylo wydane bezterminowo.

pozwolenie Registernigsbevis for EOS-borgere nie traci się w momencie utraty pracy, tylko wówczas gdy nie ma się możliwości finansowych żyć w Norwegii. Na tym pozwoleniu każdy mieszkaniec obszaru EOG może sobie mieszkać przez całe życie w Norwegii tylko musi musi posiadać majątek i się co roku meldować w skatt skąd ma pieniądze na życie, więc to pozwolenie nie wygasa automatycznie tylko trzeba je samemu zlikwidować, po za tym można pobierać zasiłki w Norwegii po spełnieniu warunków, albo trzy miesiące poza Norwegią. A jeżeli pan belalugo trafi w Polsce w totka 6 i będzie miał to pozwolenie ważne, to można mu naliczyć podatek od majątku.Pani znajomi wyjechali ale nie z milionami na kontach więc nie ma co naliczać. Pan belalugo zakłada spółkę i jeżeli ta firma będzie warta 10mln złoty i będzie mieszkał 180 dni w Norwegii na pozwoleniu Registernigsbevis for EOS-borgere to zapłaci podatek 0.85 procenta od 10 mln złotych. czyli 160 tys koron co roku do skatt norge.

bozenka76

Postautor: bozenka76 » wt mar 07, 2017 12:16 am

Pozwolenie registeringbevis traci waznosc w momencie utraty pracy bo zostale wydane na podstawie umowy o prace.To o czym piszesz to varioppholdst atest o ktory mozna sie ubiegac po udokumentowanych 5 latach pobytu. Skad informacja ze moi znajomi nie mieli milionow?

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”