Wyjazd z Norge ale żona zostaje

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

belalugo

Postautor: belalugo » ndz maja 07, 2017 10:14 pm

Niestety firmy specjalizujace sie w status pendler i odliczeniach nie mają pojęcia o zagranicznych rezydencjach. Jedna mnie odesłała do... norweskiego prawnika. Po drugie relacjonuję tylko co wysłał mi Skatteetaten. Nie widzę co mogłem zrobić źle. Pismo nie było tylko do mnie, czy mojej sprawy, to generalna instrukcja dla każdego kto opuszcza Norge. Mogę ja gdzieś udostępnić w razie potrzeby bo ewidentnie dotyczy każdego. Ja tylko złożyłem normalne RF1402 które zostalo przyjęte.

Po trzecie, czy koleżanka sprawdzała swój Altinn? Czy kontaktowała sie ze Skattem? To że nie rządają nie oznacza że nie oczekują i że nie naliczają zaległości / wykroczeń polegających na braku składania zeznań. Lepiej niech może koleżanka się zainteresuje.

Przykład: znajomy pracował w Norwegii 3 lata , wrócił do PL, złożył RF1402 i zapomniał . Po paru latach z ciekawości sprawdził Altinn. Był w szoku bo co roku mu wystawiają selvangivelse i nawet naliczyli już jakąś dopłatę. To kolejny dowód że wyjazd z Norwegii nie kończy odpowiedzialności podatkowej, przynajmniej nie automatycznie.

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » ndz maja 07, 2017 11:10 pm

Bo oprocz tego druku trzeba rowniesz sie rozliczyc za rok w ktorym sie wyjezdza.W jakim celu ma sie kontaktowac ze skatem? Zalatwila wszystkie formalnosci zwiazane z wyjazdem z Norwegi.Nie byl to tylko druk.Nie mowie tutaj o firmach ktore zajamuja sie tylko podatkami a o reszcie nie maja pojecia.

belalugo

Postautor: belalugo » ndz maja 07, 2017 11:23 pm

bozenka76 pisze:Source of the post Zalatwila wszystkie formalnosci zwiazane z wyjazdem z Norwegi

Można wiedzieć jakie dokładnie były to formalności, poza wymeldowaniem i rozliczeniem podatkowym? Bo za ten rok moje rozliczenie bedzie zerowe - zero dochodów w Norge. Czy otrzymała ze Skatt informację że już nie podlega obowiązkowi podatkowemu? Dziekuję za słowa otuchy ale niestety nie zgadza sie to z tym co wiem z paru źródeł a przede wszystkim z tym co mi przysłali.

JacekB

Postautor: JacekB » pn maja 08, 2017 4:46 pm

Przeciez w Norwegii nie ma obowiązku składania zeznań. Skatt sam rozlicza podatnika a podatnik wcale nie musi klikać zeby odesłać zeznanie.
Ja nie rozumiem za co dostał kare twój znajomy belalugo ?? Mogł dostawac selvangivelse ze skatta ale jesli nic nie zarobił to nie mógł miec nic do zapłacenia !

belalugo

Postautor: belalugo » pn maja 08, 2017 9:10 pm

W selvangivelse (skattemeldingen) skatt wpisuje to co pozyskał z banku i od pracodawcy , reszte musisz uzupełnić sam , np majątek (formue). Także majątek, dochody i oszczednosci zagranczne (w Polsce) . Na końcu skattemeldingen masz pouczenie.

Mangler det opplysninger som inntekt, lån eller eiendom i utlandet? Dette er opplysninger
som du må føre opp. Det kan medføre tilleggsskatt hvis du ikke oppgir slikeopplysninger.

bozenka76

Postautor: bozenka76 » wt maja 09, 2017 12:21 am

Nie chce mi sie juz dluzej dyskutowac w tym temacie.Ty jestes madrzejszy i czepiasz sie takich drobnostek ktorych nawet urzad skarbowy w Norwegi nie bierze pod uwage.

belalugo

Postautor: belalugo » wt maja 09, 2017 11:53 am

A ja mam wrażenie że poruszam tu temat tabu którego nikt nie chce widzieć słyszeć i mówić . Powodzenia.
Szczególnie gdy wejdzie Dyrektywa 2014/107/UE (oraz OECD common reporting standard) - dla dociekliwych do wyguglowania (od razu uprzedzam niech nikt nie wyskakuje z argumentem że Norge nie jest w UE)

JacekB

Postautor: JacekB » wt maja 09, 2017 6:31 pm

belalugo pisze:Source of the post W selvangivelse (skattemeldingen) skatt wpisuje to co pozyskał z banku i od pracodawcy , reszte musisz uzupełnić sam , np majątek (formue). Także majątek, dochody i oszczednosci zagranczne (w Polsce) . Na końcu skattemeldingen masz pouczenie.

Mangler det opplysninger som inntekt, lån eller eiendom i utlandet? Dette er opplysninger
som du må føre opp. Det kan medføre tilleggsskatt hvis du ikke oppgir slikeopplysninger.

Bzdury wypisujesz !
Ja przez osiem lat ani razu niczego takiego nie dopisywałem a wiekszosci selvangivelse w ogóle nie odsyłałem i wszystko jest w jak najlepszym porządku.

belalugo

Postautor: belalugo » wt maja 09, 2017 7:47 pm

JacekB pisze:Source of the post Ja przez osiem lat ani razu niczego takiego nie dopisywałem

Jak ktoś nie ma w Polsce żadnego majątku to po prostu nie ma co zgłaszać, proste.

bozenka76

Postautor: bozenka76 » wt maja 09, 2017 10:22 pm

A jaki ty masz przepraszam majatek jak sam pisales ze bedziesz mieszkal u rodzicow.Czepiasz sie szczegolow i tyle ;-) Wyjedz zyj sobie spokojnie w Polsce i nie martw sie na zapas i nie szukaj problemu tam gdzie go nie ma :lol: Pierwszy raz sie spotykam z kims tak nadgorliwym jak ty :roll: :lol: :shock:

belalugo

Postautor: belalugo » śr maja 10, 2017 1:52 am

bozenka76 pisze:Source of the post pisales ze bedziesz mieszkal u rodzicow

Ten wątek dotyczył mego znajomego któremu od 2014 wystawiają puste Selvangivelse z jakimiś doliczeniami mimo że wrócił do Polski. Naprawdę myślałem tak samo jak Wy ale po wyjeździe dostałem pismo ze skattu do Polski że im podlegam dalej. No nie wiem czy "olać" to najlepsza metoda na fiskusa.

Chyba w końcu zapytam sam Skatt listownie. Ale nie wiem czy bedziecie chcieli znać odpowiedź :wink:

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » śr maja 10, 2017 4:26 pm

Ciekawa jestem rozwoju sytuacji :shock: Gdybym była OP, zrobiłabym jak Bozenka radzi. I tak, chcemy znać odpowiedź :P Chcemy wiedzieć co się dzieje w razie takiej sytuacji
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”