NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

Wyjazd z Norge ale żona zostaje

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

penthomide

Postautor: penthomide » wt mar 07, 2017 12:42 am

bozenka76 pisze:Source of the post Pozwolenie registeringbevis traci waznosc w momencie utraty pracy bo zostale wydane na podstawie umowy o prace.To o czym piszesz to varioppholdst atest o ktory mozna sie ubiegac po udokumentowanych 5 latach pobytu. Skad informacja ze moi znajomi nie mieli milionow?

rozpatrujemy tylko hipotetyczną sytłację gdy ktoś ma 10 mln złoty majątku.Jeśli pani znajomi mają taki majątek i wyjechali z Norwegii , ale mąż mieszka w domu w Norwegii, który jest ich wspólną własnością, to małżonka musi się rozliczyć z majątku z Norwegii z Polski i z tych 10 mln , czyli udowodnić że mieszka 180 dni poza Norwegią a mąż ma wówczas status pendlera którego "centrum interesów życiowych" jest w Polsce. Na tym polega problem małżeństwa , 10 mln złotych i życia w dwóch różnych krajach.
ma pani rację nazywa się varigoppholdstilatelse, jednak jest to bez znaczenia , bo oba pozwolenia sprawiają że rezydencja podatkowa zmienia się na norweską.
A Ci Norwegowie to w cale nie są tacy źli! Oni najpierw zabiorą , a później przeproszą.

belalugo

Postautor: belalugo » wt mar 07, 2017 3:01 am

penthomide pisze:Source of the post A jeżeli pan belalugo trafi w Polsce w totka 6 i będzie miał to pozwolenie ważne, to można mu naliczyć podatek od majątku.Pani znajomi wyjechali ale nie z milionami na kontach więc nie ma co naliczać. Pan belalugo zakłada spółkę i jeżeli ta firma będzie warta 10mln złoty i będzie mieszkał 180 dni w Norwegii na pozwoleniu Registernigsbevis for EOS-borgere to zapłaci podatek 0.85 procenta od 10 mln złotych. czyli 160 tys koron co roku do skatt norge.

Jeszcze raz wielkie dzięki panie penthomide, mniej więcej o to chodzi tylko sumy się nie do końca zgadzają ale może kiedyś :) Widzę że znasz się na rzeczy i rozumiesz problem którego sporo ludzi nie ogarnia. Ja też nie ogarniałem dopóki przypadkiem nie trafiłem na info o podatkach norweskich ścigających Polaka który wyjechał do Polski. Potem Norweski prawnik trochę rozjaśnił temat ale nie dał rozwiązania. Uważał że wyjść ze Skattu jest cholernie trudno i najlepiej się przygotować na płacenie im już zawsze :twisted: ale jak to typowy norweski specjalista wiedział tylko ile mu klapki pozwalały więc nie zajarzył że nie mam obywatelstwa Norwegii , stałego pobytu itede i że to coś zmienia :)

Podsumowując: gdzie i jak anulować Registernigsbevis for EOS-borgere. To się w ogóle da anulować? A może samo wygasa, mimo że jest bezterminowe? Mam dostarczyć na policję (policja je wydała) wypowiedzenie umowy o pracę? Czy po prostu wziąć wysłać do Skatt formularz że sie wyprowadziłem z meldunkiem w PL itd? Dochody w Norge zero , stan konta -starczy na polse med lompe

penthomide pisze:Source of the post aby być pewnym na 200% możesz też wypłacić wszystkie pieniądze zgromadzone w systemie emerytalnym norweskim , wygumkują ciebie z rubryczek tak jakby ciebie nigdy w Norwegii nie było

No o tym nie słyszałem że można składki podjąć jak kasę z banku? Poważnie? :D

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » wt mar 07, 2017 10:57 pm

Penthomide to troche ponioslo z ta wyplata pieniedzy ;-) Registering sam traci waznosc nigdzie go nie musisz anulowac.Musisz sie wyrejstrowac z folkeregister i ze skatu skladajac odpowiednie wnioski nie musisz miec meldunku w Polsce tylko adres do korespondencji.Musisz sie rowniez rozliczyc z podatku za rok 2017 teraz poniewaz sie wymeldowywujesz z Norwegi.

belalugo

Postautor: belalugo » czw mar 09, 2017 2:59 pm

Wygląda na to że obowiązki folkeregister przejął skatt i tylko w skatt należy złożyć wniosek. Formularz jest tylko jeden: RF 1402E (łatwo wyguglować) i zawiera kilka podstępnych rubryczek :twisted: . Można go chyba wysłać elektronicznie przez altinn , pocztą albo złożyć osobiście. WYMAGANE jest (ktoś tu na forum twerdził że nie) dołączenie dowodów że ma sie siedzibę w PL własną albo wynajętą - punkt E formularza , więc trzeba najpiierw pojechać do Polski ogarnac papiery. Wyslanie z Polski może im sie nie spodobać bo chcą mieć to dostarczone na 14 dni przed wyjazdem.
inna sprawa że wydaje sie ze ten formularz był pomyślany dla Norwegów chcących wyjechać z raju, a nie dla wracających do własnego kraju emigrantów. Stad głupie pytanie czy mam prawo pobytu w kraju, ktrego mam obywatelstwo. Podeśle im skan paszportu :)

bozenka76

Postautor: bozenka76 » pt mar 10, 2017 12:09 am

Pytanie jest czy masz wlasnosc czy wynajmujesz? skoro bedziesz mieszkal u rodzicow wiec zaznaczasz ze nie masz wtedy nie musisz przynosic zadnych dokumentow.

belalugo

Postautor: belalugo » pt mar 10, 2017 12:54 pm

bozenka76 pisze:Source of the post skoro bedziesz mieszkal u rodzicow wiec zaznaczasz ze nie masz

W formularzu jest pytanie czy posiadam lub wynajmuje lokal i należy przedstawić dowody. Skoro nie mam to wynajmuję. Trzeciej opcji nie ma . Opcji "u rodziców" nie ma :D

bozenka76

Postautor: bozenka76 » sob mar 11, 2017 12:07 am

No to zadaj sobie sam to pytanie przeciesz ani nie wynajmujesz ani nie masz swojego to dlaczego masz zaznaczyc i cos przedstawiac? zaznaczasz odpowiedz NEI.Naprawde szukasz problemu tam gdzie go nie ma.Mam wiele znajomych ktorzy wrocili do Polski i nikt nie mial takich problemow jak ty.Nikt nie musial zadnych umow dostarczac ani placic podatkow za to ze wrocil do swojego kraju.Wypelnili wniosek i spia spokojnie :lol:

penthomide

Postautor: penthomide » ndz mar 12, 2017 8:39 pm

belalugo pisze:
Podsumowując: gdzie i jak anulować Registernigsbevis for EOS-borgere. To się w ogóle da anulować? A może samo wygasa, mimo że jest bezterminowe? Mam dostarczyć na policję (policja je wydała) wypowiedzenie umowy o pracę? Czy po prostu wziąć wysłać do Skatt formularz że sie wyprowadziłem z meldunkiem w PL itd? Dochody w Norge zero , stan konta -starczy na polse med lompe

penthomide pisze:Source of the post aby być pewnym na 200% możesz też wypłacić wszystkie pieniądze zgromadzone w systemie emerytalnym norweskim , wygumkują ciebie z rubryczek tak jakby ciebie nigdy w Norwegii nie było

No o tym nie słyszałem że można składki podjąć jak kasę z banku? Poważnie? :D

- wychodzi na to aby się pozbyć rezydencji podatkowej musisz tylko złożyć ten papierek RF 1402 na którym jest napisane że rezydencję podatkową traci się 6 miesięcy po wyjeździe z Norwegii ,
"A PERSON WHO MOVES OUT OF THE COUNTRY to
take up residence abroad for at least six months must report
the move to a tax office before moving from Norway."

więc lepiej będzie jak nie zostaniesz milionerem przez te pierwsze 6 miesięcy pobytu w Polsce żeby nie płacić podatku od majątku. Tak jak napisała pani Bozenka76 rozlicz się z podatków za 2017rok.

Co do emerytury : nie wiem jak wypłaca się pieniądze uzbierane na koncie din pensjon , ale w Norwegii państwo zezwala na taki krok , który w obecnym stanie jest nieopłacalny , ale żeby dostawać jakieś pieniądze z systemu emerytalnego Królestwa Norwegii musiałbyś przepracować chyba 7 lat w Norwegii. Za trzy lata pracy w Norwegii zapłacą polscy podatnicy a Norwegia wypłaci tylko tyle ile wyliczy polski ZUS twojej emerytury za 40 lat. Chyba że emerytury w Polsce za 40 lat będą wyższe niż norweskie . Kiedyś liczyłem że robotnik norweski dostaje około 230 koron emerytury z I filaru za każdy przepracowany rok w Norwegii. Czyli po 40stu latach daje to jakieś 9000 koron emerytury z pierwszego filaru. Nawiasem mówiąc ten kto zarabiał np : 2 mln koron rocznie dostaje niewiele więcej emerytury jakieś 11000 koron , to jest taka sprawiedliwość społeczna.
Stan swojego konta emerytalnego znajdziesz na NAV.no logując się do niego kodami bankowymi czy tam jakimiś innymi.
A Ci Norwegowie to w cale nie są tacy źli! Oni najpierw zabiorą , a później przeproszą.

bozenka76

Postautor: bozenka76 » ndz mar 12, 2017 10:05 pm

Emerytura w Norwegi sklada sie z dwoch czynnikow z zamieszkania i z wypracowania.Nikt mu ni wyplaci zadnych pieniedzy dopoki nie uzyska wieku emerytalnego.

penthomide

Postautor: penthomide » pn mar 13, 2017 12:24 am

bozenka76 pisze:Source of the post Emerytura w Norwegi sklada sie z dwoch czynnikow z zamieszkania i z wypracowania.Nikt mu ni wyplaci zadnych pieniedzy dopoki nie uzyska wieku emerytalnego.

bozenka76 pisze:Source of the post Emerytura w Norwegi sklada sie z dwoch czynnikow z zamieszkania i z wypracowania.Nikt mu ni wyplaci zadnych pieniedzy dopoki nie uzyska wieku emerytalnego.

źle to opisałem i może nie zrozumiała pani , chciałem napisać o : zrzeczeniu się prawa do bycia członkiem folketrygdt i emerytury norweskiej i nazywa się to frivillig medlemskap folketrygd for personer i Norge. Traci się również ten okres przepracowany jakby go nigdy nie było. Każdy kto nie jest obywatelem Królestwa i nie ma pozwoleń na pracę, pobyt w Norwegii, może to zrobić. Problem jest w tym że jest to zupełnie nieopłacalne bo państwo nie zwróci wszystkich składek tylko jakoś sobie to obliczy po swojemu: np możemy pospekulować że jeżeli jeden rok pracy robotnika w Norwegii to 230 koron emerytury miesięcznie to za trzy lata pracy jest to 690 koron do emerytury wypłacanej np przez 8 lat , to jest to 60000 koron czyli 30 procent tego co dostaje Norweski emeryt rocznie a pewnie i jeszcze mniej bo odliczą ewentualne pobyty w szpitalach i leki dla seniorów, więc jest to bezsensu.

belalugo

Postautor: belalugo » pt maja 05, 2017 8:01 pm

penthomide, bozenka76, Mardok,

Stało się. Złożyłem wniosek o wymeldowaniu z Norge. Skutecznie, bo dostałem potwierdzenie od Skattu wysłane do Polski (szybko działają , 6 tygodni) Ale dostałem tez coś w rodzaju instrukcji "Til deg som har flyttet til utlandet". Niestety potwierdza ona moje obawy i wcześniejsze informacje na temat rezydencji.
Pismo nie jest skierowane dla konkretnej sprawy czy do mnie, to ksero z ogólnym info. 3 strony po norwesku.

Po pierwsze piszą, że wraz z wyjazdem nie ustaje obowiązek podatkowy wobec Norge , podkreślają że dotyczy to wszystkich dochodów oraz majątku (formue). Trzeba co roku wysyłac do Norge skattemelding! :shock: Unikanie podwójnego opodatkowania to fikcja, bo Norwegia stosuje zasade "kredit" która oznacza, że jak zapłaciłeś podatek w Polsce to mozesz go co najwyżej odpisać od podatku w Norge. Piszą coś o skjema RF 1150 albo RF 1147 , prawdopodobnie w celu ustalenia sposobu naliczania podatku. Pamietajac, ze w podatki w Norge są wyższe niz w Polsce , szczegolnei w przypadku działalnosci gosp., dochodów kapitałowych i innych = wychodzi że trzeba Norge dopłacać GÓRKĘ. Nie mówiąc o formue którego w Polsce nie ma. a w Norge jest. Mimo, że mieszkasz i żyjesz w Polsce - będziesz płacić bogatej Norwegii. Paranoja. Ciekawe jak sobie rodacy radzą :wink:

Z istotnych informacji jest jeszcze instrukcja jak naprawde skutecznie wyjsc z norweskiej rezydencji (skattemelding emigrasjon). Jeżeli mieszkało sie w Norge powyżej 10 lat to w ogóle kaplica. Jeżeli mniej, to:
1. trzeba mieć stały pobyt za granicą (w tym przypadku Polska)
2. ani podatnik ani jego bliscy (żona, dzieci itp) nie mogą dysponować (posiadać, wynajmowac lub w inny sposób korzystać) z mieszkania (bolig) w Norwegii
3. nie można spędzić w Norge więcej niż 61 dni w roku .

W moim przypadku, jak zaznaczałem że ŻONA ZOSTAJE w NORGE , pkt 2 uniemożliwia wyjście z rezydencji . Albo żona wraca albo...rozwód techniczny :shock:
Podatnik ma obowiązek sam wysłać do Norge komplety dokumentów w wyżej wymienionych sprawach a skatt będzie oceniał jak go taksować i do kiedy. Dodajmy że wszystok jest po norwesku i jak ktoś nie zna jezyka to zostaje mu becelenia za doradztwo a moze i tłumaczenia.

Mam im kopie polskich pitów wysyłać?? :lol:

Witajcie w raju!

Jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Norwegią, która chyba powstała po to aby nie było takich absurdów. Tylko wychodzi na to, że Norge ma te umowę w poważaniu.

Niech to bedzie przestrogą dla wszystkich którzy planują wrócić a ja muszę ochłonąć , potem poszukam jakiegoś doradztwa chyba

bozenka76

Postautor: bozenka76 » ndz maja 07, 2017 9:21 pm

Proponuje udac sie do firmy ktore zajmuja sie takimi sparawami.Mam duzo znajomych ktorzy mieszkali w Norwegi z rodzinami. Moja kolezanka po 17 latach zjechala do Polski i nie ma zadnego problemu.W Polace ma dom i prace tutaj maz ma mieszkanie i prace i nikt od niej nie chce zadnego podatku jezeli nie zarobila w Norwegi.Albo cos zle zrobiles albo szukasz dziury w calym :lol:

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”