Sprawdź firmę sprzątającą, bo możesz zapłacić karę

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Posty: 12417
Rejestracja: wt lut 27, 2007 1:27 pm
Lokalizacja: Vestlandet/FL
Kontakt:

Sprawdź firmę sprzątającą, bo możesz zapłacić karę

Post autor: Anniken » pn lip 16, 2018 12:18 pm

Obrazek

Od 1 lipca również prywatne osoby zatrudniające firmy sprzątające, mają obowiązek upewnienia się, że firma jest zarejestrowana w Arbeidstilsynets renholdsregister (rejestr można znaleźć na stronach Arbeidstilsynet) i czy posiada wydany przez Arbeidstilsynet godkjenning lub złożyła wniosek o godkjenning lub ma HMS-kortbestilling w trakcie rozpatrywania.

Znaczy to, że jeśli jako prywatna osoba zlecisz sprzątanie domu firmie i nie sprawdzisz, czy jest ona zarejestrowana w rejestrze Arbeidstilsynet i posiada wydany przez Arb.tilsynet godkjenning lub alternatywy podane wyzej, popełniłeś wykroczenie jak korzystanie z pracy na czarno i możesz zostać ukarany.

Arbeidstilsynets renholdsregister i godkjenning, czyli nie wystarczy, że firma jest zarejestrowana w rejestrze podmiotów w Brønnøysund i posiada organisasjonsnummer, powinienes dodatkowo upewnić się od strony Arbeidstilsynet.

Obowiązek sprawdzania i zakaz zatrudniania firm bez wymienionych wyżej formalności nie dotyczył do tej pory klientów prywatnych, jednak od 1 lipca zmieniono przepisy i obecnie dotyczy wszystkich klientów.

Jak to będzie egzekwowane w praktyce, czas pokaże, w każdym razie ważne jest pamiętać, że ew. brak wiedzy o tych wymaganiach nie ma znaczenia i nie jest czynnikiem łagodzącym jesli przyjdzie zapłacić karę.

Arbeids- og sosialminister Anniken Hauglie przyznaje, że zakaz ma chronić stawki i warunki pracy w branży i wyeliminować "aktorów niepoważnych" czyli konkurujących cenowo.

https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/n ... id2606593/
Obrazek

ODPOWIEDZ