Ubezpieczenie i emerytury w Norwegii

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

malinka66
Pochwał: 1

Postautor: malinka66 » pt sie 24, 2007 7:32 am

Kochani,bardzo wazna sprawa... :( Chodzi mi o przepis mowiacy cos o rentach dla dzieci mieszkajacych w Polsce,a ktorych rodzic zmarl na terenie Norwegii.Bardzo prosze,niech ktos,kto zna dobrze jezyk grzebnie na stronach NAV...

malgosia

Postautor: malgosia » pt sie 24, 2007 10:17 am

Wiec:
Zmarly musial byc czlonkiem Folketrygden przez min 3 ostatnie lata .Dziecko/dzieci musi byc czlonkiem folketrygden.
Renta jest wyplacana niezaleznie od tego, czy rodzice mieli zwiazek malzenski, czy zyli w konkubinacie.

Najstarsze dziecko dostanie 40% grunnbeloepet, kazde nastepne 25%.Podanie nalezy wyslac do NAV, gdzie dziecko jest zarejestrowane.Grunnbeloepet to na dzien dzisiejszy 66 812 kr.Jezeli dziecko nie ukonczylo 18 roku zycia podanie musi byc zlozone przez opiekuna.

Dzieko musi miec ponizej 18 roku zycia.

W wypadku smierci obojga rodzicow reguly sa nieco inne.

Warto tez zorientowac sie, czy pracodawca zmarlego nie oplacal mu tjenestepensjon, czyli emerytury pracowniczej.Byc moze dziecko moze dostac rente z niej.NAV podaje dwa linki

http://www.spk.no/
http://www.klp.no/

malinka66

Postautor: malinka66 » pt sie 24, 2007 11:04 am

Dziekuje Malgosiu,zmarly prowadzil dzialalnosc,a dzieci nie byly czlonkami folketrygden.W takim wypadku pozostaje staranie sie o rente w Polsce.
Jeszcze pytanie juz z czystej ciekawosci,czy te Grunnbeloepet-suma,ktora podalas jest jednorazowa czy wyplacana rocznie czy jeszcze inaczej?

malgosia

Postautor: malgosia » pt sie 24, 2007 7:49 pm

Grunnbeloepet to jest suma, ktora wszystkie norweskie instytucje socjalne operuja.Jest to wyjsciowa suma wedlug ,ktorej okresla sie wysokosc roznych swiadczen( jak np w tym wypadku renty po utracie rodzica).Co jakis czas suma ta sie zmienia ( wiadomo inflacja i te klocki) i dlatego nie mowi sie, ze sierota otrzyma np. 25 000 kr, ale 40% grunnbeloepet rocznie.

malinka66

Postautor: malinka66 » sob sie 25, 2007 6:01 am

Dziekuje :kwiat:

Awatar użytkownika
djshady

Re: zaświadczenie o ubezpieczeniu w Polsce

Postautor: djshady » sob maja 10, 2008 10:50 am

ankara pisze:W jaki sposób student pracujący sezonowo w Norwegii może udowodnić, że jest ubezpieczony w Polsce, żeby stawka podatku norweskiego została obniżona? Czy konieczna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Ooo to też mnie interesuje, jeśli ktoś zna odpowiedź to byłbym wdzieczny

Awatar użytkownika
agnieszkaM

Re: Emerytury

Postautor: agnieszkaM » czw paź 02, 2008 7:27 am

Witam
Czy ktoś słyszał może o jakimś przepisie mówiącym o tym ,że w momencie zakończenia pracy w Norwegi i pod warunkiem że już pracy na terenie Norge się nie podejmie(podpisanie oświadczenia),są wypłacane jadnorazowo pieniądze 90%(10%zabiera państwo)uzbieranych składek emerytalnych?,oczywiście jeśli ktoś chce bo można i czekać do wieku emerytalnego! :?
Jedna przeżyta chwila czasami uczy nas więcej aniżeli całe życie.

Awatar użytkownika
david

Re: Ubezpieczenie

Postautor: david » pn sty 12, 2009 11:35 pm

Witam,mam problem.Moja małżonka i dwójka dzieci jest w PL (ona nie pracuje) i aby mogła korzystać ze świadczeń lekarskich NFZ zażyczył sobie formularz E106 lub E109.Mam iść do NAV i pobrać ,ale niekoniecznie mi go wydadzą,może sami wyślą.Od czego to zależy i jakie dokumenty muszę zabrać do NAV?Wie ktoś może?Dziękuję :ok:

zuziek

Postautor: zuziek » śr mar 25, 2009 5:48 pm

a jak jest z odszkodowaniem po wypadku w pracy jedno placi NAV a drugie ubezpieczyciel po '"calkowitym" wyzdrowieniu? ile to nok za 1% uszczerbku?
nie karmic troli

zuziek

Postautor: zuziek » ndz mar 29, 2009 4:11 pm

Kto kresla udzial wlasny w wypadku ?jak udowodnic wine zakladu?
nie karmic troli

martka8476

Postautor: martka8476 » śr maja 19, 2010 11:49 am

david pisze:Witam,mam problem.Moja małżonka i dwójka dzieci jest w PL (ona nie pracuje) i aby mogła korzystać ze świadczeń lekarskich NFZ zażyczył sobie formularz E106 lub E109.Mam iść do NAV i pobrać ,ale niekoniecznie mi go wydadzą,może sami wyślą.Od czego to zależy i jakie dokumenty muszę zabrać do NAV?Wie ktoś może?Dziękuję :ok:

Kolega ma podobny problem.. Sytuacja jest taka .. firma oglosila upadlosc.. pan zarejestrowal sie w navie nalezy mu sie zasilek takze jest ubezpieczony... W Polsce zostala jego zona.. Polski NFZ zazyczyl sobie formularza E106.. Bylismy dzisiaj w Navie pani bez najmniejszych oporow wydala E106.. z tym ze czysty.. powiedziala ze mamy go wypelnic i wyslac do NFZ.. zaczelismy go wypelniac.. a tam jakies pieczatki.. nazwy instytucji itp.. w zwiazku z tym mam pytanie kto wlasciwie powinien wypelnic E106? Urzad czy my.. i kto wysyla go do NFZtu my czy Nav..

Joketefeta_1

Re: Ubezpieczenie i emerytury w Norwegii

Postautor: Joketefeta_1 » ndz mar 25, 2012 8:46 pm

Ciężko jest stwierdzić co będzie za te dzieści lat z emeryturą z NAV. Mnie interesuje kwestia emerytury dodatkowej. Każdy legalnie pracujący w Norge ma odprowadzane przez pracodawcę chyba 3 % pensji brutto do różnych firm ubezpieczeniowych. W moim przypadku jest to Vital. Po osiągnięciu wieku emerytalnego zgromadzona kwota będzie wypłacana przez 10 lat. Zgromadzony kapitał można sobie sprawdzić w każdej chwili. Pytanie, co z tą kwotą? Czy zostanie w odpowiednim czasie wpłacana na konto bez względu na miejsce zamieszkania i staż pracy? Na "chłopski rozum" wydaje mi się, że tak, bo to niezależne od państwowego systemu pieniądze, odprowadzane od wypłaty, ale mogę się mylić, ekspertem nie jestem.
Słyszałem kiedyś wersję, że można to wszystko wypłacić w momencie powrotu do Polski, ale to już absolutna bzdura.
Pozdro

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”