Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Radek_Oslo

Postautor: Radek_Oslo » pt mar 31, 2017 7:27 pm

Ten kurs trwa ok 5 mieeisiecy. Na spotkanie w sprawie pracy dostaniesz zwolnienie z kursu. Dagpeger mozesz zachowac w czasie kursu. Naprawde tego Ci nie powiedzieli w NAVie? To slabo sie dowiadywales.
.

terragady

Postautor: terragady » pt mar 31, 2017 7:31 pm

Jak spytałem ile trwa to powiedziała że to ten dłuższy. Dziś uzgodniłem że pójde na to spotkanie informacyjne i tam bedzie przedstawiciel NAV i się jakoś dogadamy.

A powiedzcie mi jeszcze jak jest z obecnością na takim kursie? Czy w przeciągu 5 miesięcy po prostu moge nie być 20% czy mam być codziennie i nie ma możliwości wziąć sobie "wolnego"? Oczywiście podejrzewam że jeżeli jestem chory to mogę, chodzi mi o prywatne wolne.

Radek_Oslo

Postautor: Radek_Oslo » pt mar 31, 2017 8:03 pm

Dni nieobecnosci nieusprawiedliwione ( wolne od szukania pracy) powinienes zaznaczyc jako ferie przy wypelnianiu meldekortu ( tzn nie pobierasz dagpenger za te dni). Dni, w ktorych jedziesz na interview powinien ci prowadzacy uznac za usprawiedliwione.

terragady

Postautor: terragady » pt mar 31, 2017 8:07 pm

aha czyli gorzej niz w normalnej pracy nawet i 5 miesiecy wyjete z zycia? :) no to super widze :)

Cos fajnego w ogole sie mozna dowiedziec na tym kursie chociaz skoro juz sie z niego nie moge wymigac? Czy po prostu takie odbebnienie i juz? Z tego co widze jest obsluga komputera na kursie tez...
Jacys kompetentni ludzie to prowadza?

Awatar użytkownika
KatrinaM

Postautor: KatrinaM » wt kwie 04, 2017 10:39 am

terragady pisze:Source of the post Z tego co dziś się dowiedziałem w NAVie (a raczej nie dowiedziałem) to już nie mogę z tego zrezygnować bo jak zrezygnuje to mi zabiorą świadczenia bo ja musze być do ich dyspozycji.

Trochę w tym prawdy, ja też przy załatwianiu podobnej sprawy z pomocą French Connection usłyszałam od pani specjalizującej się w sprawach socjalnych, że jeśli teraz zrezygnuę ze szkolenia na które wysyła mnie NAV, to urząd może na 12 tygodni zatrzymać dagpenger... Całe szczęście udało mi się terminy dograć jakoś, ale znowu - gdyby nie pomoc firmy w załatwianiu tych podań, opiekunów NAV to pewnie też bym więcej straciła niż zyskała.

@Terragady Na jakim etapie już jesteś, udało Ci się coś wyjaśnić?

Edytowalam w poscie na "French" - wejscie z kolejnym nickiem i 4 spamerskie posty w ciagu 30 minut.
Do reklamy uslug mamy Gielde Forumowiczow i zapraszamy tam firmy do korzystania zgodnie z podklejonym w dziale Regulaminem dla firm.
Czyli JEDEN watek i podbijanie dopiero, kiedy spadnie na dalsze strony.
Przepraszam, ale jesli nadal bedziecie wpadac i cykac seriami reklame po calym forum, to z czystego lenistwa zmienie permanentnie w ustawieniach Forum na "French Connection" albo inne "Donald Duck" i wtedy caly wysilek pojdzie na marne.
Byloby szkoda, bo mozna bez problemu reklamowac sie w odpowiednim dziale, o co grzecznie prosimy w Regulaminie. Anniken
If you can dream it, you can do it... :taniec_g:

terragady

Postautor: terragady » wt kwie 04, 2017 2:32 pm

Jutro mam to spotkanie informacyjne, gadalem z gosciem z tej firmy co robia te szkolenia (w ogole wyglada to na pralnie kasy za prawie nic :) ) i powiedzial ze faktycznie moj przypadek jest kiepski bo z kursu za duzo nie skorzystam nie bedac pare razy w tygodniu plus wyjazdy na interview. Powiedzial ze on nie moze nic zrobic bo wtedy NAV mi cofnie swiadczenia ale ze na tym spotkaniu bedzie przedstawiciel NAV i moze razem uda nam sie cos uzgodnic. Mam taka nadzieje bo nie chce bez sensu siedziec tyle czasu na kursie i sie meczyc i jeszcze malo skorzystac. Pytalem sie go co jest na tym kursie no to wiadomo podstawy jezyka co jest spoko bo sie podszkole, ale np kurs oblugi komputera to przesada w moim przypadku bo pracowalem jako programista i na komputerach sie akurat znam dosc dobrze. Wolalbym zrobic normalny kurs jezykowy zamiast tego.

Powiedzial tez ze na spotkanie przychodzi okolo 50 osob i tylko 30 sie kwalifikuje, ale jezeli ja jestem juz na dagpenger to sie na pewno dostane....

Noreks

Postautor: Noreks » sob kwie 29, 2017 11:12 am

Witam,

Mam takie pytanie, otóż w najbliższym czasie zostanę osobą bezrobotną. Przez ostatnie dwa lata pracowałem na 30% etatu, czy należy mi się zasiłek dla bezrobotnych (na normalnych zasadach, czyli około 60% pensji brutto)? Dodam tylko że roczny dochód oscylował w granicach 2G.

Z góry dziękuję za odpowiedz.

terragady

Postautor: terragady » sob kwie 29, 2017 11:31 am

tak to zalezy tylko od dochodu a nie ilosci przepracowanych godzin.

Runner72

Postautor: Runner72 » pn cze 05, 2017 11:05 pm

Witam,
planuję złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w norweskiej firmie. Pracuję kilka lat, firma wykorzystuje Polaków w budownictwie, zatrudnia wszystkich jako pracownicy niewykwalifikowani a wymaga ...wiadomo 200% normy. Chciałbym zarejestrować się jako bezrobotny, otrzymać zasiłek i wrócić do kraju. Byłem w nav i nie dostałem żadnej informacji o procedurze, okresie oczekiwania itd. Młoda pani wskazał ogólny numer tel. NAV, gdzie niby coś w tym temacie wiedzą?
Wiem, że okres oczekiwania to 3 miesiące przy własnym wypowiedzeniu, póżniej 1 miesiąc pobierania i można przenieść zasiłek do Polski.
Czy muszę przebywać w Norwegii w czasie tych 3 t. miesięcy oczekiwania?

pozdrawiam i dzięki za odpowiedź
:)

Awatar użytkownika
Mardok
Pochwał: 1

Postautor: Mardok » wt cze 06, 2017 12:04 am

Musisz być w Norwegii.

B@si@

Postautor: B@si@ » wt cze 06, 2017 8:46 am

Świadczenia możesz przenieść do Polski na 3 miesiące
W Polsce tez musisz się odhaczac w urzędzie pracy i zarejestrować się jako bezrobotny
Urząd w Polsce musi przesłać dokumenty do Nav

Runner72

Postautor: Runner72 » pt cze 09, 2017 8:35 pm

Ok, rozumiem mam się zarejestrować w Nav po złożeniu wypowiedzenia i zakończeniu stos.pracy. 3 miesiące muszę się logowac i odhaczać, później 1 miesiąc pobierania zasiłku w Norge, wyjazd do Polski z wcześniejszym przeniesieniem zasiłku :(

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”