NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
EBBT

Re: Zasiłek dzienny dla bezrobotnych

Postautor: EBBT » ndz lis 16, 2008 2:42 am

Myslalam ze to jest zrozumiale ze tymczasowe zwolnienie na 50% daje 50% czynszu i 50% bezrobotnego.

I jak juz wspmnilam to tymczasowe wypowiedzenie podejmuje na ogol oststnio zatrudnionych na stanowiskach gdzie sa niezbedni (wiec nie w calym zakladzie)...potrzebni sa spawacze, a nie murarze...to permituje sie murarzy, mimo ze sa zatrudnieni 2 lata przed ostatnim zatrudnionym spawaczu....chyba to logiczne?...Byc moze nie sprawiedliwe, lecz logiczne. That's life.
Det er betre å spørja to gonger enn fara vilt ein gong

Never ever give up!

Awatar użytkownika
sara007

Postautor: sara007 » czw lis 20, 2008 1:41 pm

Ja tez borykam sie z takimi pytaniami jak: czy osoba ktora pracowala w zeszlym roku np.8 miesiecy i zarobila 205000 tysiecy koron ma prawo do zasilku i to sa rozne odpowiedzi od ktorych mozna zwariowac. Interesant dostaje odpowiedz ze nie ma prawa do zasilku a jak ja dzwonie do NAV poniewaz znam jezyk to na zadane pytanie (czy jest roznica miedzy Norwegiem a Polakiem jesli chodzi o zasilek odpowiadaja ze nie ma roznicy )czy osoba jesli zarobila w poprzednim roku 205000 to czy otrzyma zasilek odpowiedz jest TAK ,poniewaz zarobil ponad ta wymagana kwote. A ja odpowiadam ze ta osoba dostala odmowna odpowiedz poniewaz nie przepracowala 12 miesiecy tylko 8 miesiecy . I pani w NAV nie rozumie dlaczego tak jest .Poniewaz wiem ze Norwego dostanie zasilek jesli zarobil ta sume albo wiecej a obcokrajowiec juz nie .Wiec pytanie do osob ktore znaja sie na tym jak to jest naprawde?

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » czw lis 20, 2008 2:18 pm

Niestety, czesto sie to zdarza, ze za kazdym razem dostaje sie inna odpowiedz, lub ze ktos slabo znajacy jezyk zostanie, mowiac brutalnie, "splawiony".
Jednak przepisy wygladaja na dosyc jasne, ja bym radzila juz bez dzwonienia wypelnic i zlozyc wniosek.
Obrazek

grza1

Postautor: grza1 » czw lis 20, 2008 2:53 pm

Anniken czy mogłabyś rozwiać moje wątpliwości i odpowiedzieć na moje pytania?

grza1 pisze:Witam
Czy będąc na zasiłku dla bezrobotnych można szukać pracy w obrębie EOG czy tylko na terenie Norwegii? Oczywiście chodzi o przekroczenie granic. Czy są jakieś kontrole?
Drugie pytanie. Czy jak zostałem zwolniony wraz z żoną czy przysługują jakieś dodatkowe świadczenia czy tylko zasiłek dla żony i dla mnie?
Jeszcze jedno. Będąc na chorobowym dłużej niż 90 godzin płaci NAV. Nie ma tych wypłat ujętych w wyciągach z firmy. Czy owe wypłaty zaliczają się do tej minimalnej sumy do zasiłku dla bezrobotnych?
Pozdrawiam

p.s. Według mojej wiedzy prawnej, pracując w Norwegii czy innym kraju EOG, jesteśmy podlegli prawu socjalnemu obowiązującemu w danym kraju i nie ma różnicy czy jesteśmy Polakami czy Norwegami.

Awatar użytkownika
sara007

Postautor: sara007 » czw lis 20, 2008 4:55 pm

Anniken pisze:Niestety, czesto sie to zdarza, ze za kazdym razem dostaje sie inna odpowiedz, lub ze ktos slabo znajacy jezyk zostanie, mowiac brutalnie, "splawiony".
Jednak przepisy wygladaja na dosyc jasne, ja bym radzila juz bez dzwonienia wypelnic i zlozyc wniosek.

I tak zrobie bo jak mi pisalas musza wrazie czego odpowiedziec dlaczego i mozna zrobic odwolanie ,dzieki :)

Awatar użytkownika
sara007

Postautor: sara007 » ndz lis 23, 2008 1:40 pm

Jednak nie naleza sie .Bylam i pytalam jak to w koncu jest wiec pani powiedziala ze sa to przejsciowe ograniczenia dla nowych czlonkow uni europejskiej. Poprosilam aby mi to wydrukowala .Zajelo jej to sporo czasu bo sama nie wiedziala gdzie to jest ale na koncu jej sie udalo .

gabriel

Postautor: gabriel » śr gru 10, 2008 8:20 pm

sara007 pisze:Jednak nie naleza sie .Bylam i pytalam jak to w koncu jest wiec pani powiedziala ze sa to przejsciowe ograniczenia dla nowych czlonkow uni europejskiej. Poprosilam aby mi to wydrukowala .Zajelo jej to sporo czasu bo sama nie wiedziala gdzie to jest ale na koncu jej sie udalo .

Coś tam u Ciebie w Urzędzie jest nie tak...
Ja tamten rok przepracowałem cały i stawkę na permityngu mam wyliczoną w kwotach :
- Dagsats :657-Nok.
- Ukesakst totalt :3285-Nok .
Kolega pracuje od połowy tamtego Sierpnia/2007/ i stawkę mu wyliczyli .
- Dagsats :389-Nok.
-Ukesaksts totalt : 1945-Nok.

I takie kwoty już otrzymaliśmy.
NIC TO !!! , MOJE ŻYCIE I TAK , TOCZY SIĘ DALEJ , Pozdrawiam ... GABRIEL .

malgosia

Postautor: malgosia » śr gru 10, 2008 8:25 pm

Pomagalam znajomemu i dowiedzialam sie w NAV, ze nalezy zlozyc podanie, by szukac pracy poza granicami Norwegii (np. wyjechac do Polski) i jednoczesnie zatrzymac dzienny zasilek dla bezrobotnych tutaj.

Awatar użytkownika
sara007

Postautor: sara007 » śr gru 10, 2008 9:03 pm

To raczej wasz nie doinformowany i ciesz sie ze tak jest bo kolega ma zasilek.
U nas moze tez by to przeszlo ale ze byly masowe zwolnienia i bylo spotkanie z Nav i grupa osob 170 szyuk wiec tam panie bylo doinformowane.
Bardzo bym chciala wiedziec kto to dostal ( wiem marzenie scietej glowy) aby im to rzocic w twarz bo teraz po polaczeniu tych 3
etetow nic nikt nie wie.Mam wypis po norwesku z tych ograniczen wiec na 100 % sie nie nalezy

Acha ja pisze o 100% permitteringu a nie czesciowym info na wszelki wypadek

Awatar użytkownika
melankolic

Postautor: melankolic » śr gru 10, 2008 10:08 pm

Ciężko zrozumieć Twój chaotyczny post jednak dla przypomnienia zasiłek dzienny należy się osobom które:
1. Mają zredukowany czas pracy o 50 i więcej procent,
2. Zarobiły w ostanim roku rozliczeniowym powyżej kr 105 384 lub kr 210 768 w trzech ostatnich latach roliczeniowych.
3. Rzeczywiście poszukują pracy ;)
4. Zarejestrowali si jako bezrobotni i wysyłają co 14 dni karty meldunkowe
5. Mieszkają w Norwegii
6. Nie posiadają statusu ucznia/studenta.

U mnie w firmie wszyscy którzy spełnili powyzsze warunki otrzymują dagpenger, nawet Ci którzy pracowali w zeszłym roku 5 miesięcy i spełnili minimum z pkt 2. Jest też opcja "przeniesienia" zasiłku do innego kraju członkowskiego UE na maksymalnie trzy miesiące. Po tym okresie można wrócić do Norwegii i pobierać zasiłek przez dalszy okres jego przyznania. Jak to zrobić, najlepiej skorzystać z pomocy związków zawodowych albo osób pracujących w NAV.

malgosia

Postautor: malgosia » śr gru 10, 2008 10:09 pm

To, ze sie sklada podanie nie jest jednostaczne z tym, ze dostaje sie zezwolenie na wyjazd do Polski i poszukiwanie pracy tam.
Ale podania sa rozpatrywane.

malinka66
Pochwał: 1

Postautor: malinka66 » czw gru 11, 2008 5:42 am

i jeszcze cos dla tych,ktorym skonczyly sie pozwolenia i musza wrocic do kraju
usunieto niedzialajacy link. takijeden

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”