KOREPETYCJE U ANNIKEN - GRAMATYKA NORWESKA LISTOPAD W CENIE PROMOCYJNEJ.
WIĘCEJ INFORMACJI Tutaj

Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

endru2016

Re: Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii

Postautor: endru2016 » ndz sty 24, 2016 1:01 am

Hejka. Wiecie jak przenieś dagpenger do polski na 3 miesiące ?

kowal_21

Postautor: kowal_21 » pt sty 29, 2016 7:54 pm

Witam czy dobrze czytam i rozumiem ze ci co sa na zasilku dagpenger w tym roku nie dostana feriepenger z nav????!! Ktos wie cos na ten temay

Lindemans

Postautor: Lindemans » pt sty 29, 2016 7:59 pm

Nie, nie dostana. Z NAV nie bedzie juz wyplaty wakacyjnej, a za to sa 4 tygodnie platnego urlopu.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » pt sty 29, 2016 10:46 pm

kowal_21 pisze:Witam czy dobrze czytam i rozumiem ze ci co sa na zasilku dagpenger w tym roku nie dostana feriepenger z nav????!! Ktos wie cos na ten temay

Od tego roku juz nie sa wyplacane feriepenger.

Przepis zostal zmieniony 1. stycznia 2015, ale w zeszlym roku NAV wyplacil jeszcze feriepenger za rok 2014, a za 2015 juz nie wyplaci.

Tu znajdziesz dokladniejszy opis zmian w przepisach:

viewtopic.php?f=198&t=32870
Obrazek

kd501

Postautor: kd501 » pt lut 05, 2016 4:35 pm

Witam.
Mam pytanie dla zorientowanych :)
Pracuję w NO już parę lat - od zawsze jako pracownik rotacyjny 4/2 tygodnie (zatrudnienie bezpośrednio w NO). Obecnie kończy nam się praca, ale wiemy że będzie ona za max 4 miesiące (pracodawca w ramach dużych cięć w firmie wysyła prawie wszystkich na dagpenger, a nie na permittering).

Zarejestruję się więc po zasiłek dla bezrobotnych. Wiem, że mam obowiązek w takim przypadku przebywać w NO. Czy w związku z tym, muszę zgłosić przeniesienie meldunku z PL do NO w skattetaten ? (druk flyttemelding - flytting fra utlandet) ?

Dotarły do mnie informacje, jakoby NAV mógł wstrzymać wypłatę zasiłku, które tego nie zrobią - dlatego tez pytam tutaj.

Dziękuję za odpowiedzi

rekoy

52 tygodnie i co dalej ?

Postautor: rekoy » wt lut 09, 2016 11:58 am

Co w przypadku wygaśnięcia prawa do dagpenger po 52 tygodniach ?

Awatar użytkownika
Mardok
Pochwał: 1

Postautor: Mardok » wt lut 09, 2016 2:50 pm

@kd501, masz prawo przebywać w Polsce podczas pobierania zasiłku. Jesteś tzw. Pracownikem granicznym. Najlepiej skontaktuj się z NAV EØS tel 21073700 i oni dokładnie powiedzą Ci co masz wypełnić przy rejestracji.
@rekoy tracisz prawo do zasiłku ale dalej możesz być zarejestrowany jako bezrobotny.

Radek_Oslo

Postautor: Radek_Oslo » wt lut 09, 2016 3:30 pm

Mardok. Mozesz rozwinąć swoja wypowiedz?Jaki "pracownik graniczny"? Jak brzmi to po norwesku?

kd501

Postautor: kd501 » wt lut 09, 2016 5:30 pm

Mardok pisze:@kd501, masz prawo przebywać w Polsce podczas pobierania zasiłku. Jesteś tzw. Pracownikem granicznym

ojjjj... z tego co wiem, a będę tu 2gi raz na dagpenger -jeżeli chcę pobierać zasiłek, to nie mam prawa przebywać w PL. Jedyną opcją jest zgłoszenie wyjazdu do PL (wtedy brak wypłat z NAV), lub 3 miesięczny transfer do PL, po upływie odpowiedniego czasu.

Tak, czy siak, nie rozwiązuje to moich wątpliwości odnośnie zmiany stałego meldunku, o który pytałem.

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » śr lut 10, 2016 12:56 am

Grensearbeider albo uekte grensearbeider. W przypadku kd501 to drugie. Pomagałam niedawno znajomej, która jest w podobnej sytuacji i w NAV EØS pomogli nam prawidłowo złożyć dokumenty. W tym czasie znajoma przebywa w Polsce.

kd501

Postautor: kd501 » śr lut 10, 2016 9:38 am

Uekte grensearbeider

Osoba, która nie spełnia warunków pracownika przygranicznego czyli m.in. podróżowania min. raz w tygodniu między Norwegią a Polską, ale w okresie przed pójściem na permittering pracowała w stałym systemie rotacyjnym, regularnie wykorzystując swoje wypracowane nadgodziny na wizyty w kraju interesu życiowego.

Wszędzie gdzie znalazłem info dotyczące tego pojęcia, jest napisane, że chodzi o permiterring, a nie o dagpenger...

MAsz może jakiś aktualny link/artykuł/przepis, który by to potwierdził?
dziękuję za odpowiedź

PS. rozumiem, że znajoma będzie mogła przebywać w PL i pobierać zasiłek z Norwegii ? Bo może być tez tak, że przenosi prawa do zasiłku do Polski, ale dostaje zasiłek w wysokości takiej jak obowiązuje w PL

Prosze rozwiej moje wątpliwości :)

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » pt lut 12, 2016 12:05 am

Dagpenger to pieniądze, które pobierasz na permiteringu. Nie znalazłam niestety nigdzie dokładnych informacji na ten temat dlatego byłam w Nav. Tam pracownik zadzwonił przy mnie do NAV internasjonal skąd pomogli nam w znalezieniu i wypełnieniu odpowiednich druków. Dlatego właśnie podałam Ci numer, pod który możesz zadzwonić i uzyskać pomoc. Znajoma przebywa w Polsce i zasiłek będzie pobierała z Norwegii.

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”