NORWESKI - KOREPETYCJE INDYWIDUALNE NA KAŻDYM POZIOMIE. ZOBACZ WIĘCEJ

Działalność gospodarcza w Norwegii

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: Działalność gospodarcza

Postautor: Anniken » pn mar 09, 2009 6:13 am

coolass pisze:niestety biznesplan to nie jest chwila moment

Masz racje, jest to chwila moment w porownaniu z dzierganiem samemu biznesplanu, kiedy nie ma sie pojecia, jak to zrobic.
Obrazek

havy

Postautor: havy » czw mar 19, 2009 12:49 pm

Ewunia22 pisze:
Viking pisze:Majac dokumenty mistrza lub temu podobne uprawnienia latwiej jest ubiegac sie o certyfikat odpowiedzialnosci (tzw Ansvarsbevis) co z kolei poszerza zakres Twoich potencjalnych klientow o np komune lub staten (gmine i panstwo) To dosc dobrze platni klienci ale wymagaja dokumentow. Niektorzy prywatni klienci maja podobne podejscie do sprawy - zadaja gwarancji co w ich oczach niemalze zawsze jest rownoznaczne z posiadaniem uprawnien.
Tu gdzie żyjemy, wszyscy się znają i renoma jest najważniejsza, praktycznie wszystkie zlecenia są z polecenia, ale rzeczywiscie, skoczyć na głębsze wody... :D
Viking pisze:"våtromsnormen" - prace w lazienkach, membrany, strefy wilgotnosci)
Mam nadzieje ze rozumiesz o co mi chodzi (nie wszystkie norweskei terminy sa mi znane w j. polskim).

my to nazywamy poprostu przygotówką, choć jestem zdziwiona że np na membrane trzeba mieć kwalifikacje... okazuje się, że nie wszystko jest tu takie idealne :twisted:

Dzieki wielkie 8)

zeby robic lazienki z wlasnej firmy potrzeba 2 kursow jeden to kors ogolny na lazienki z tym tylko ze trzeba miec papiery na stolarza lub malarza lub plytkarza lub murarza (konieczny warunek) i papiery na spawanie membran svaisemembran (takie papiery posiadam) doczego dochodzi min roczna praktyka pod okiem kogos kto takowe papiery ma wtedy dopiero mozna wystawiac gwarance z wlasnej firmy...

w norwegi nakladaja nacisk na bezpieczensto przed pozarami i zalaniami wiec papiery zwiazane z lazienkami zajmuja mnostwo czasu... czasami latwiej jest poprostu wynajac jakas firme do zrobienia danej rzeczy (polecam swoja)
pozdrawiam
Too Fast to Life, Too Young to Die!!!

kokoszka

Postautor: kokoszka » sob maja 30, 2009 11:23 pm

Witam..
Wiecie co mam pytanie.....? :D Czy bedąc na bezrobociu mozna założyć działalność gospodarczą(taką jednoosobowa)?
i Czy to od razu jest uważane jako praca i traci się ten zasiłek dla bezrobotnych z Navu?
Czy ktos sie orientuje jak to wyglada?

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » ndz maja 31, 2009 12:06 am

Mozna zalozyc dzialalnosc nie tracac zasilku,jezeli firma nie bedzie miala obrotow to nie tracisz zasilku ale tak chyba jest przez pierwsze 6 miesiecy ale pewnosci nie mam,oczywiscie musisz nav poinformowac o tym ze masz dzialalnosc :lol:

Awatar użytkownika
małgosia31

Postautor: małgosia31 » wt cze 16, 2009 10:57 pm

chciała bym założyć własną firmę - jednoosobową. Mam powody żeby to zrobić ( jak większość) komplet nie wiem gdzie sie ruszyć. Mam d-nummer i pozwolenie na 5 lat, meldunek. I co teraz? Pomożecie?
Pozdrawiamy partie komunistyczne awangardę walczących o lepsze życie, demokrację pokój i socjalizm

bozenka76

Postautor: bozenka76 » pt cze 19, 2009 4:39 pm

http://www.brreg.no/
Na tej stronie zaklada sie dzialalnosc,jezeli masz pozwolenie na 5 lat i bylo ono wydane jako dla pracownika to niestety musisz skladac o nowe pozwolenie :lol: Zloz od razu wniosek o staly numer :wink: Powodzenia :lol:

Awatar użytkownika
małgosia31

Postautor: małgosia31 » pt cze 19, 2009 5:07 pm

Bożenka , mam numer na zasadzie łączenia rodzin, firmę założyłam wprawdzie nie przez internet ale na Tollgacie gdzie pomogła mi pani konsultant. :)
Pozdrawiamy partie komunistyczne awangardę walczących o lepsze życie, demokrację pokój i socjalizm

bozenka76

Postautor: bozenka76 » pt cze 19, 2009 5:15 pm

Jezeli masz pozwolenie dluzsze niz 6 miesiecy to mozesz zlozyc wniosek o staly numer personalny jest z nim duzo latwiej :wink: Ale jak sie zaklada firme na papierze to chyba trzeba placic za rejstracje czy nie?Wiem ze przez neta jest za darmo jak nie zarejstrujesz sie w foretaksregisteret a to nie jest na razie do niczego potrzebne :wink:

Awatar użytkownika
małgosia31

Postautor: małgosia31 » pt cze 19, 2009 6:14 pm

wiesz co ta konsultantka nic mi nie powiedziala o pieniądzach. Masz rację musze zlożyc o stały numer, no bo jeszcze konto firmwe musze założyć ale to chyba dopiero jak mi przyjdą papiery.

bozenka76

Postautor: bozenka76 » pt cze 19, 2009 7:12 pm

Jezeli sie zarejstrowalas w foretaksregisteret to napewno bedziesz musiala zaplacic.Jezeli chodzi o staly numer to papiery zloz juz teraz bo do tego nie sa potrzebne ci papiery z rejstracji firmy a te dokumenty przyjda ci na dniach,jezeli chodzi o konto firmowe to jest ci potrzebny tylko numer organizacyjny niewiem jak to wyglada jak sie rejstruje na papierze ale jak w necie to taki numer masz od razu :lol: Pozdrawiam

Awatar użytkownika
małgosia31

Postautor: małgosia31 » ndz cze 21, 2009 6:04 pm

Bożenka ty wiesz jak mnie zaćmiło ja mam od początku stały numer, nie miałam tymczasowego.
Szukam tez księgowej w Oslo lub najbliższych okolicach, na początek wolałabym sama tego nie robic bo nie umiem. Może słyszałaś o kims kogo mogłabyś polecić?

bozenka76

Postautor: bozenka76 » pn cze 22, 2009 3:55 pm

Jezeli chodzi ci o ksiegowosc z autoryzacja to polecam ci PC oni zajmuja sie rowniesz i ksiegowoscia,ja robie sobie to sama gdyz nie jest to bardzo skaplikowane ale trzeba sie chociasz troche znac na ksiegowosci :wink:

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”