Wszystko o norweskim sykemelding , egenmelding

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Lindemans

Re: Wszystko o norweskim sykemelding , egenmelding

Postautor: Lindemans » pt sty 23, 2015 6:14 pm

Chrobowe bedzie wyliczone na podstawie dochodow za ostatnie 4 tyg. przed zwolnieniem.

Konrado

Postautor: Konrado » ndz cze 07, 2015 10:47 am

Czy pracodawca może podważyć Sykemelding od lekarza i nie wypłacić pieniędzy za to? Sykemelding był efektem różnych objawów zaistniałych stresem i zastraszaniem w firmie przez szefa.

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » wt mar 08, 2016 12:08 am

Jezeli pracodawca nie chce wyplacic pieniedzy za zwolnienie to niech wyda taka decyzje na pismie i z pismem do Navu oni wyplaca i sciagna z pracodawcy.Nie szef nie moze podwazyc zwolnienia od lekarza.

Awatar użytkownika
ATS Anna Stankiewicz

Postautor: ATS Anna Stankiewicz » wt mar 08, 2016 2:23 pm

PiotrGlab pisze:
bozenka76 pisze:Co rozumiesz przez pojecie za krotko?! Kazdy kto ma staly numer personalny ma swojego lekarza.Musisz byc minimum 4 tygodnie zeby moc pojsc na zwolnienie lekarskie.Jezeli nie masz swojego lekarza to nie przyjmie cie ot tak kazdy lekarz a nawet jak cie przyjmie to nikt nie wystawi ci zwolnienia :shock:

Jestem ponad 7 tygodni. Mam stały numer personalny ale nie mam swojego lekarza, panie w Helfo mówią że to dla tego że mam meldunek w polsce. Meldunku nie mogę zmienić, bo mam umowę na 5mc. tzw.okres próbny. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Mogę iść na zwolnienie a nie mogę ostać zwolnienia? Czy ktoś wie co porazić?

Lekarza moze miec kazdy, kto ma staly numer personalny i jest zarejestrowany jako rezydent w Urzedzie Ewidencji Ludnosci. Dziwnym sie wydaje, ze ma Pan meldunek w Polsce a ma Pan staly numer, moze ma Pan d-nummer?
Lekarza mozna wybrac na stronie helsenorge.no logujac sie tam za pomoca pin kodow do MIn Id.
Kompleksowa obsluga firm, rozliczenia podatkowe, wnioski o zasiłki, doradztwo.
http://www.pomoc-w-norwegii.com/pl

Awatar użytkownika
ATS Anna Stankiewicz

Postautor: ATS Anna Stankiewicz » wt mar 08, 2016 3:42 pm

emersonik pisze:hejka,
mam pytanie nieco innej tresci...duzo juz napisano w postach na temat sykemelding( podziwiam tu cierpliwosc Osob Objasniajacych zagadniete tematy)
A moje pytanie brzmi nastepujaco...jak klasyfikowane sa dochody pochodzace ze zwolnien lekarskich,czy sa traktowane jako normalny przychod i jako takie podlegaja rozliczeniu podatkowemu?a jak wyglada sprawa feriepenger z sykemeldingpenger?

Przychody ze zwolnien lekarskich traktowane sa jako normalny przychod i podlegaja normalnemu rozliczeniu podatkowemu. Feriepenger za sykepenger z NAV za rok 2015 ,wyplacane jest do 31.maja 2016 roku.

Awatar użytkownika
ATS Anna Stankiewicz

Postautor: ATS Anna Stankiewicz » wt mar 08, 2016 4:11 pm

eve88 pisze:Witam,
Mam pytanie... Jeśli mam płacone za godzinę i pójdę na zwlnienie lekarskie to jak to wygląda z zapłatą za te dni? Normalnie tak jak jestem wpisana w grafik to za tę dni i tą ilość godzin mam zapłacone?

Zaplata z NAV nastepuje po przeliczeniu okresow przepracowanych. Przy stawce godzinowej bierze sie pod uwage ostatnie 4 tygodnie.
W punkcie wyjscia zasilek chorobowy powinien byc zblizony do comiesiecznych dochodow . Nav oblicza zasilek tygodniowy i przelicza na dochod roczny. Jednak w niektorych przypadkach ( krotkie okresy pracy w ciagu roku, osoby prowadzace dzialalnosc gospodarcza ) , przelicznik moze byc nieadekwatny do rzeczywistych przychodow i jesli roznil sie od dochodu liczonego do emerytury o 25% , wtedy mozna przeliczac na podstawie dochodu liczonego do emerytury nawet za ostatnie 3 lata.

JacekB

Postautor: JacekB » wt mar 08, 2016 6:57 pm

ATS Anna Stankiewicz pisze: Dziwnym sie wydaje, ze ma Pan meldunek w Polsce a ma Pan staly numer, moze ma Pan d-nummer?

Ja mam meldunek w Polsce, moja żona również i oboje mamy stałe numery personalne.
W folkeregisteret też jestesmy zarejestrowani.

bozenka76

Postautor: bozenka76 » wt mar 08, 2016 9:52 pm

Jacek B bo masz meldunek rowniez w Norwegi a nie meldunek tylko w Polsce ;-)

Awatar użytkownika
ATS Anna Stankiewicz

Postautor: ATS Anna Stankiewicz » śr mar 09, 2016 9:35 am

JacekB pisze:
ATS Anna Stankiewicz pisze: Dziwnym sie wydaje, ze ma Pan meldunek w Polsce a ma Pan staly numer, moze ma Pan d-nummer?

Ja mam meldunek w Polsce, moja żona również i oboje mamy stałe numery personalne.
W folkeregisteret też jestesmy zarejestrowani.

Sprobuj wybrac lekarza na Helsenorge.no ( bytte av fastlege z MENU), zaloguj sie tam za pomoca kodow i napisz , czy sie udalo.

Nero2010

Postautor: Nero2010 » pn kwie 11, 2016 10:25 pm

Witam, mam taką sytuację.
Jestem na Sykemeld... Wypłacili już za pierwszy miesiąc i połowa drugiego tj Grudzień i do 11 stycznia. Dwunastego stycznia miałem iść dalej do lekarza jak się okazało lekarz przeciągnął sobie wakacje i był dopiero od 18 stycznia. Nie chciał cofnąć się do poprzedniego tygodnia. I tak mam lukę w sykemelding. Dzwoniłem do nav i konsultant przy pomocy tłumacza z nav powiedział że wszystko jest wyjaśnione. Ale do tej pory wysyłam dalsze zwolnienia a wypłat brak. Więc dzwonię do nav a oni mi mówią że jest luka i wstrzymane wypłaty. Co mam dalej zrobić ? Można jakoś to załatać napisać oświadczenie że nie pracowałem ? Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » wt kwie 12, 2016 10:30 am

Idź jeszcze raz do NAV wyjaśnić to, może weź zaświadczenie od lekarza. Może nie dostaniesz pieniędzy za ten jeden tydzień ale poostałe powinieneś dostać. A na przyszłość idź do innego lekarza jeśli Twój jest na zwolnieniu (urlopie).

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » pn maja 23, 2016 5:39 pm

http://www.dinside.no/933894/reise-til- ... beidsledig
Men det fins unntak: Da statsbudsjettet for 2016 ble lagt fram i oktober, ble det bestemt at de som har mottatt dagpenger i mer enn 52 uker, kan ta ferie i inntil 4 uker med rett til dagpenger.

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”