Kosciół Katolicki w Norge musi zweryfikować listę wiernych

Nowości z Norwegii i ze Świata. Codzienny przegląd prasy, dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
BaRyBa

Re: Kosciół Katolicki w Norge musi zweryfikować listę wierny

Post autor: BaRyBa » ndz sty 18, 2015 11:06 pm

takijeden pisze:
interesujace ze zarzucasz mi slepa zawzietosc a nie zauwazasz niczego niewlasciwego w postepowaniu kk w tej sprawie. ciekawe czy bylbys rownie wyrozumialy, gdyby sie okazalo ze jakis inny kosciol, np. prawoslawny, albo jakies zgromadzenie muzulmanskie wykorzystalo bez twojej wiedzy twoje nazwisko aby pobrac dodatkowy zasilek od panstwa. zdajesz sobie sprawe, ze we wniosku o przydzielenie do okreslonej grupy religijnej, poza miejscem na numer personalny i adres jest rowniez pole na podpis skladajacego?
Każde wyznanie w tym kraju, dopisuje swoich domniemanych "obywateli" do własnego "koszyczka", dobitny przykład podała pani Ewa, a już w szczególności muślimy wiodą w tym prym.
KK "padł", ponieważ my nie tworzymy jedności wyznaniowej tak jak inni.

Mam bliskiego znajomego, którego żona jest muślimką i od 15 lat, płaci żywą gotówkę co kwartał, na nich, bez mrugnięcia okiem, a nie tylko ten śmieszny 1% odpis podatkowy.
Który i tak idzie na wszystkie wyznania w tym kraju, czy tego chcemy czy też nie.
Sama deklaracja, jedynie zwiększa daną pulę konkretnego wyznania i proszę nie cytować znowu, odnośnych przepisów z Lovdaty, ponieważ jest to bezcelowe.
Nie bronię tu wcale KK, niemniej pochodzę z tego kręgu kulturowego i nic na to nie poradzę.

A co do pani Ani, przecież nikt nie zabraniał pani złożenia odpowiedniej deklaracji wyznaniowej w Skatt.
Z tego co mówił mi znajomy, to kiedyś gdy były zezwolenia na pracę i pobyt, to w formularzu była taka pozycja, jak deklaracja przynależności do danego wyznania.
Ja tego nie pamiętam, ponieważ mnie już nie obowiązywało zezwolenie na pracę, a i tak wypełniał za mnie znajomy norweg, a ja tylko podpisałem.
Wiem natomiast jedno, świadomie zadeklarowałem w Oslo, parę lat temu moją "przynależność podatkową" do KK wybierając mniejsze zło, pomiędzy muślimami, judaizmem a chrześcijaństwem jako takim.
Gdybym wtedy miał znajomych wśród chrześcijan rytu prawosławnego lub protestanckiego, to tam złożył bym swoją deklarację 1%.

Awatar użytkownika
Sihaja
Pochwal: 1

Post autor: Sihaja » pn sty 19, 2015 2:39 am

romanhoks pisze:Tak czytam wasze posty i mam do was jedno pytanie ?Dziwne ze ja nie chce placic lub jestem ateista tylko dziwne jest to ze jak jest swiecenie potraw w Wielkanoc to ksiac musi robic to na trzy razy bo jest problem z pomieszczeniem ludzi no a najlepsze jest to ze na wigilie wszyscy swietuja i kupuja prezenty pod choinke.O co tu chodzi?Chyba tylko o kase o te pare koron.Mi to nie przeszkadza ze biora wyznaniowe .Biora i beda brali obojetnie na jaki kosciol wiec po co mam dac obcemu wole dac swojemu. Jestem ciekaw jak by brali na Islam zamiast na KK co by bylo?W Niemczech mozna sie wypisac.Mozna sie przeniesc do Niemiec tam mieszkac i pracowac jak wam to przeszkadza. :mrgreen:

To przeczytaj jeszcze raz. Ja sama pisałam parę postów wyżej o różnicach w podejściu, o wolnym w święta. to, ze wśród Twoich współwyznawców wielu ma kościół w nosie aźż do świąt, to już nie moja wina i nei wrzucaj mnei z nimi do jednego worka. Ja nic święcić nie chodzę, byłaby to dla mnie absurdalna strata czasu a pomysł jest tak irracjonalny, że aż musiałam dwa razy przeczytać co sugerujesz.

Co zaś się tyczy prezentów świątecznych, to chyba nie mają one nic wspólnego z wiarą, a raczej z tradycją. No chyba, ze gdzieś w biblii naapisali, ze prezenty muszą być :) Prezenty daje się z radości dawania i temu, komu chce się dać. Kiedy jednak ktoś, kogo obdarować nie chcę sięga do mojej kieszeni, lub używa dla korzyści mojego nazwiska to jest to nie w porządku.

Awatar użytkownika
lukaszrz

Post autor: lukaszrz » pn sty 19, 2015 3:21 pm

AniaRNorway: państwo norweskie ma wpisaną religię w konstytucji, podobnie jak monarchię...
teoretycznie jest to więc Arabia Saudyjska :)
Zatem równiez powinnaś protestować przeciwko wydatkom na dwór królewski bo chyba monarchistką tez nie jesteś? :)

romanhoks

Post autor: romanhoks » pn sty 19, 2015 9:44 pm

A czy ja cie wymienilem w poscie?

AniaRNorway

Post autor: AniaRNorway » pn sty 19, 2015 11:00 pm

Nie pamiętam, czy wpisywalam wyznanie, czy nie, te 9 lat temu. W każdym razie brałam pod uwagę, że pieniądze idą na moje wyznanie lub ewentualnie na protestancki kościół norweski. Jak pisałam wcześniej, ja nigdy katoliczka nie byłam i nie rozumiem z jakiej racji sobie mnie do KK przypisali. Nå pewno nie deklarowalam KK nigdzie, bo to nie było możliwe.

Awatar użytkownika
takijeden
Admin

Post autor: takijeden » wt sty 20, 2015 7:28 am

lukaszrz pisze:AniaRNorway: państwo norweskie ma wpisaną religię w konstytucji, podobnie jak monarchię...
teoretycznie jest to więc Arabia Saudyjska :)
Zatem równiez powinnaś protestować przeciwko wydatkom na dwór królewski bo chyba monarchistką tez nie jesteś? :)
http://no.wikipedia.org/wiki/Den_norske_kirke" onclick="window.open(this.href);return false;

a raczej miala. we wczorajszych wiadomosciach padla wypowiedz tutejszego biskupa, ze nawet folkekirken tego zwac juz nie mozna, bo mniej niz 60 procent spoleczenstwa chrzci swoje dzieci, uwazajac ze wybor religii to ich wlasna sprawa. w tym swietle to wlasnie my przypominamy Arabie Saudyjska, z naszym konkordatem i rejestrowaniem bez wiedzy i zgody mieszkancow. przymykanie oczu na naduzycia i kradziez pozostawie bez komentarza.
-------------Hao Yun Qi---------------
-- http://www.forum-norwegia.pl" onclick="window.open(this.href);return false; --

Awatar użytkownika
lukaszrz

Post autor: lukaszrz » czw sty 22, 2015 12:59 pm

a to był taki zarcik... bo teoretycznie Polska jest państwem świeckim a w praktyce....
A w Norwegii odwrotnie... w teorii była państwem wyznaniowym i jest monarchią a w praktyce... :)

Awatar użytkownika
Grzes203
Admin

Post autor: Grzes203 » śr lut 11, 2015 12:51 am

Obrazek
http://www.dagbladet.no/2015/02/10/nyhe ... /37597610/" onclick="window.open(this.href);return false;

Kosciol katolicki dostal nakaz potwierdzenia ze 79 000 wiernych wpisanych na liste po roku 2010 jest swiadomych czlonkostwa w tej wspolnocie.
Do tej pory okolo 6000 osob wypisalo sie z list koscielnych.
Jest spora ilosc zarejestrowanych z ktorymi nie mozna sie skontaktowac, nie ma numerow telefonow a wyslane listy wrocily do nadawcy.

Biskup Bernt Eidsvig zapytany o to jakim sposobem rejestrowali nowych katolikow skoro po roku 2005 nalezy podac numer personalny odpowiedzial ze zastosowano "pewne skroty" ktore pozwolily ominac ta procedure.
Zgodnie z lista zarejestrowanych KK mial otrzymac 130 milionow koron na rok 2015 z czego 60 milionow to pieniadze z komun.
Czesc komun odmowila wyplaty pieniedzy do momentu az sprawa faktycznej ilosci czlonkow zostanie wyjasniona.

Jesli ktos chce wiedziec czy jest zapisany do jakiejs wspolnoty nalezy zadzwonic do Brønnøysundregistrene pod numer 75 00 75 00 i poprosic o udzielenie takiej informacji. Nie otrzyma sie odpowiedzi przez telefon. Zostanie wyslany list pod adres zarejestrowany w folkeregistrering.

Awatar użytkownika
kkasia125

Post autor: kkasia125 » śr lut 11, 2015 1:27 am

Moi znajomi w Vestfold i Østfold nie otrzymali pisemnych zawiadomien. Dzwoniono do nich ale... ani razu nie padlo pytanie czy chca potwierdzic swoje czlonkostwo w KK czy nie. Proszono jedynie o potwierdzenie otrzymania sakramentow i wyrazenie checi/badz nie na otrzymywanie czasopism katolickich.

Edit: Odnosnie postu Grzesia - czyli juz wyszlo szydlo z worka. 6000 razy 960 kr, to rocznie prawie 6 baniek.
Chyba tez sobie jakies kolko rozancowe zaloze :mrgreen:
Når fortiden ringer - ikke svar. Den har ikke noe nytt å si.

Awatar użytkownika
BarneyG
Admin
Kontakt:

Post autor: BarneyG » śr lut 11, 2015 9:35 am

kkasia125 pisze:Chyba tez sobie jakies kolko rozancowe zaloze :mrgreen:
Od dawna mysle o zalozeniu wlasnej religii, tylko nie wiem czy potrafie klamac w zywe oczy :roll:
Polak gorszego sortu

Awatar użytkownika
lukaszrz

Post autor: lukaszrz » śr lut 11, 2015 2:27 pm

kult Swaroga :) tylko moze być trudno z praktykami bo co roku składano jakiegoś chrześcijanina w ofierze

Awatar użytkownika
BarneyG
Admin
Kontakt:

Post autor: BarneyG » śr lut 11, 2015 3:09 pm

lukaszrz pisze:kult Swaroga :) tylko moze być trudno z praktykami bo co roku składano jakiegoś chrześcijanina w ofierze
Dobre, dobre... patrzac na inne religie, nie wydaje mi sie, zeby byl az duzy problem ze znalezieniem ochotnikow :twisted: :twisted: :twisted: :diabel: :diabel: :diabel: :diabel:
Polak gorszego sortu

ODPOWIEDZ