NAV - Prawo do odszkodowania dla obywateli EOG

Nowości z Norwegii i ze Świata. Codzienny przegląd prasy, dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Posty: 8302
Rejestracja: wt lut 27, 2007 1:27 pm
Lokalizacja: Vestlandet/FL
Kontakt:

NAV - Prawo do odszkodowania dla obywateli EOG

Post autor: Anniken » śr sie 05, 2020 6:21 pm

Obrazek

Specjalnie powołana do tego Komisja przedłożyła wczoraj raport "NOU 2020: 9 - Blindsosnen" w sprawie praktyk NAV niezgodnych z umową EOG dotyczących sykepenger, AAP, pleiepenger i rehabiliteringspenger dla osób przebywających na terenie EOG.
Raport jest długi, nudny i mętny - znajdziesz go w necie - ale potwierdza, że Norwegia błędnie stosowała do tej pory własne przepisy z 1992 roku i dopiero teraz podporządkowała się przepisom EOG, które są tu nadrzędne.

Jeśli po roku 2012 otrzymałeś odmowę, wstrzymanie lub żądanie zwrotu sykepenger, AAP, pleiepenger lub rehabiliteringspenger w związku z pobytem w Polsce, może przysługiwać Ci prawo do odszkodowania. Wiele kancelarii prawnych na terenie Norwegii pomaga nieodpłatnie w prowadzeniu sprawy żądania odszkodowania (odpłatnie, ale płaci za to kasa państwa).

W skrócie, jesli Twój pobyt w innym kraju EOG nie koliduje z zaplanowaną przez NAV aktywnością, mozesz przebywać na zwolnieniu w Polsce i nie musisz meldować wyjazdu. Dotyczy zwolnienia lekarskiego z Norwegii. Zwolnienie lekarskie z Polski jest trochę bardziej skomplikowane.

Ponieważ nie nagłaśnia się tego w mediach, możesz nie wiedzieć, że masz prawo do żądania odszkodowania - erstatningskrav.

Jeśli uważasz, że potraktowano Cię niesłusznie, wyślij erstatningskrav do NAV lub skontaktuj się z kancelarią prawną i przedstaw dokumentację. Jeżeli otrzymasz odmowę, odwołuj się - Klage på vedtak.

https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/a ... id2724024/
Obrazek

ODPOWIEDZ